Otázka na tělo: Která knížka vás v poslední době nejvíc zaujala?

Český bratr 11/2012.

 

Tomáš Trusina, farář a majitel nakladatelství Eman
Škvoreckého Mirákl – četl jsem ho po letech kvůli dotazům dcery a dostala ta kniha docela jiné barvy, jak jsem si do ní nemohl nepromítat i souvislosti a zápletky posledních dvaceti let.

Petr Pazdera Payne, výtvarník a literát
Ernesto Sábato: Tunel. Vynikající novela z roku 1948. Připomíná Camusova Cizince a takyže Camus knihu ocenil a doporučil Gallimardovi k francouzskému vydání.

Erazim Kohák, filozof
Jednoznačně Laurent Binet, HHhH (Himmlers Hirn heißt Heydrich). Francouzský historik románovou formou rozkrývá německý příběh a český příběh, které se protínají v atentátu na Heydricha. Autor sice zná německou část příběhu podstatně lépe než českou, ale je výborný a informovaný vypravěč. Protože zatčení mého otce bylo součástí Heydrichova tažení proti prvnímu českému odboji, četl jsem s osobní účastí. Kniha má vyjít či snad již vyšla v českém překladu.

Michal Plzák, teolog a jednatel Kalicha
Zřejmě román Juliana Barnese Vědomí konce (vydal Odeon 2012). Selektivní paměť nám umožňuje vyrovnat se s tím, že toho máme v životě hodně na svědomí. Každý je pračkou sebe sama a věří jen tomu příběhu o sobě, jaký si sám zkonstruuje. Podnětné čtení, ač větším zážitkem pro mne byla jeho kniha předchozí, Žádný důvod k obavám (2010) – v podstatě esej o tom, jak nám smrt motá hlavu.

Jan Keřkovský, farář a majitel nakladatelství Mlýn
V úplně poslední době to byla oddychovka – povídky Ivana Krause Mezinárodní polibky.

Jindřiška Krpálková, teoložka, pracovnice Arcidiecézní charity Praha
Markéta Pilátová: Žluté oči vedou domů. Vydalo nakladatelství Torst, Praha 2007.  Na hodně malém prostoru (158 stránek, malý formát) rozehrává autorka opravdový román, dokáže vykreslit věrohodně své postavy, vypráví krásně jejich příběhy. Je to o emigrantech, jejich dětech  a jejich návratech domů, o tom, jak si hledají své místo a jak už vlastně nikam nepatří, jak se pro svůj domov musí rozhodnout. A je to taky o lásce, jak moc je složitá, o odpuštění a přijetí. A ještě je to o Brazílii, a  městě Sao Paulu.

Bronislav Matulík, kazatel Církve bratrské a šéfredaktor časopisu Brána
V poslední době mě nejvíce zaujala kniha Podivný případ se psem od Marka Haddona. Skvěle napsaná kniha, která ukazuje svět nejen z pohledu dítěte, ale především z pohledu dítěte postiženého autismem. Svět, jak ho takzvaní normální lidé interpretují, může vypadat opravdu jinak a je dobře vědět, že jsou mezi námi lidé, kteří mají jiný pohled a jiné prožívání, neméně autentické, než je to naše. O Pánu Bohu ani nemluvě.
DaZ