Otázka na tělo pro zemědělce: Co máte rád na své práci?

Český bratr 1/2013.

Daniel Havlíček, zemědělec, Ledce
Asi nejvíce svobodu, po které jsem jako narozený před listopadem 89 tolik toužil. Říká se, že sedlákem se člověk musí narodit. To je asi ten pocit, který vnímám při práci na poli – dobře se cítím, srdce je spokojené a duše volně dýchá. Mám rád vůni čerstvě obrácené země, když se oře.

Jan Chroust, hospodář, Jimramov
Zemědělství je podle mne nejhezčí a nejsvobodnější povolání. Je to do jisté míry dobrodružství, při kterém, ačkoli mohu být přesvědčen, že ho ovládám a rozumím jeho problematice, vždycky musím nakonec přiznat, že pod nebeskou střechou je vždy vrchním hospodářem sám Hospodin. Na důkaz mohu uvést, že moje rozhodnutí  např. v minulém roce o té či oné hnojařské záležitosti mohlo být naprosto správné a přineslo dobrý výsledek, letos se to samé ukázalo přinejmenším sporné, nebo špatné. Potvrzuje se tím i staré přísloví, že sedlák se celý život učí a nakonec umírá hloupý. Jsem velice rád, že mně toto povolání bylo předurčeno. Nikdy jsem ho nechtěl měnit a až dodnes mě činí spokojeným a šťastným. Musím dodat, že stejně posedlá je i moje životní partnerka. Naše větev Chroustů se zemědělstvím prokazatelně zabývá od roku 1578. Nová generace nás už vystřídala a doufám, že další dorůstá.

Miroslav Kadeřávek, zemědělec a varhaník, Věcov
První, co mě napadlo, je, že jsem stále v práci se svou manželkou, ale někdy to není jen klad. Vidím výsledky své práce – narozené jehně, sklizené pole či louku. Při své práci zemědělce vidím i Boží požehnání. Těší mě i pohled na moderní techniku, kterou máme. Rád vlastním věci a to se mi v zemědělství bohatě splnilo. Mám kladný vztah k majetku. Přesto doufám, že projdu uchem jehly. Jsem rád, že mám pokračovatele ve svém synovi.

Jindřich Klein, zemědělec a vinař, Nosislav
Nejvíce mám rád sklizeň obilí, brambor, kukuřice a hlavně sklizeň hroznů – vinobraní!

Josef Dvořák, chovatel dobytka, Telecí
Na své práci mám rád, že jsem stále ve styku s přírodou, mohu pracovat pod širým nebem, mám volnou pracovní dobu a jsem svým pánem. Velkou radost mám z narození mláďat.

Honza Chroust, zemědělec, Jimramov
Mám rád svobodné rozhodování a také smysluplnou a potřebnou činnost, což zemědělství je. Práce není jednotvárná, ale nemůže to dělat každý.

DaZ