Smlouva mezi státem a církvemi podepsána: Základ pro nové moderní vztahy

Český bratr 3/2013.

Praha. Premiér Petr Nečas (ODS) jménem vlády podepsal smlouvy s šestnácti církvemi a náboženskými obcemi o finančním vyrovnání. Učinil tak navzdory silným protestům opozice a přesto, že Ústavní soud zatím nerozhodl o trojici stížností na církevní restituce. Smlouvy se týkají jen peněžní části restitucí. Za zabavený majetek získají náboženské obce během třiceti let náhradu 59 miliard korun navýšených o inflaci, stát jim naopak postupně přestane vyplácet pravidelné roční příspěvky na činnost. Finanční odškodnění jako jediná ze sedmnácti obcí, které na ně mají nárok, nepřijala Bratrská jednota baptistů.

„Jedná se především o akt spravedlnosti, protože jsou tímto krokem odčiněny některé křivdy, které byly učiněny církvím a náboženským společnostem v průběhu komunistického režimu. Současně tím byly nastaveny základy pro nové moderní vztahy mezi státem na straně jedné a církvemi a náboženskými společnostmi na straně druhé,“ uvedl Nečas na tiskové konferenci po podpisu smluv.
Samotný podpis dokumentů se odehrál bez přítomnosti médií, tisk si údajně nepřáli zástupci některých církví. Novináři s nimi neměli možnost hovořit ani při příjezdu do budovy úřadu vlády. Nečas řekl, že termín podpisu byl dlouho plánován. Nečeká prý, že by Ústavní soud restituce zrušil.

Smlouva s každou církví obsahuje konkrétní sumu, kterou stát dané společnosti vyplatí jako jednu z forem vypořádání majetkových křivd. Zákon o církevních restitucích počítá vedle finanční náhrady i s vydáváním majetku v hodnotě zhruba 75 miliard. Církve a náboženské společnosti jej mohou dostat, pokud prokáží, že jim byl zabrán v době mezi únorovým nástupem komunistů k moci v roce 1948 a 1. lednem 1990.

Českobratrské církvi evangelické bude vyplacena finanční náhrada ve výši 2 266 593 186 Kč. Smlouvu o vypořádání mezi ČR a ČCE podepsal za ČR Petr Nečas a za ČCE Joel Ruml a Lia Valková.

ČTK/gm, foto: web/vlada.cz