Otázka na tělo: Co vás přitahuje na detektivkách?

Český bratr 4/2013.

Vlasta Erdingerová, seniorátní kurátorka
Přitahuje mě napětí, taky přemýšlím nad motivy. A dobrá detektivka umí vtáhnout do děje tak, že člověk zapomene na vše kolem.

Jan Mamula, emeritní farář a šéfredaktor
Jde přece o pohádky pro dospělé s předvídatelným účinkem a zřetelným rozdělením rolí. Muži i ženy na straně zákona (och, jak jsou nám podobní!) bojují s padouchy obého pohlaví (och, jak jsou…!) až do zdárného vyřešení případu. V detektivkách jde totiž (stále ještě) o princip! Zlo je odhaleno a po zásluze potrestáno a i ten nejbrakovější autor si přitom musí dát práci s dvojznačností lidského charakteru. Jen nesmí moc přemoudřele tepat zlořády, daný žánr má především osvěžit mysl, bystřit pozorování a nabídnout dávku uvěřitelného dušezpytu.
Přiznávám ovšem, že pod vaší otázkou se mi dnes vybaví jen „kriminálka ta a ta“ z televize. Jež má ale vzácnou výhodu, neboť si přímo říká o to být sledována ve dvou. Vřele doporučuji jako manželský rituál. Šťavnatě glosovat děj, napovídat vyšetřujícím orgánům, přít se o možný tip na vraha, ukládat si do paměti zápletky, až jednou v důchodu začneme sami psát scénáře. A hlavně si v této situaci společně dopřávat maximální možnou míru laskavé sebeironie.

Ewa Jelinková, farářka
Ráda pozoruji to, co se děje kolem mne. Herkules Poirot s Sherlockem Holmesem mne od dětství učí, jak důležité jsou detaily. A zajímavé příběhy z knížek, filmů nebo detektivních seriálů jsou k tomu skvělou příručkou.

Alžběta Široká, teoložka
Napětí, tajemství, zkoumání všech stránek lidského nitra a potvrzení naděje, že zlo bude potrestáno.

Iva Benešová, bývalá tisková mluvčí
Už dávno nejsem milovnice detektivek jako kdysi. Vždycky mě ale fascinovaly mozkové závity osobnosti detektiva. Tak například vyšetřuje-li vraždu ve spolku lidí s vysokým IQ a musí určit jedno ze čtyř slov, které do skupiny nepatří – víra, hospodářství, vesnice, dřevo. (Rozluštění: do skupiny nepatří slovo dřevo. Proč? Protože se říká: helvetská víra, turecké hospodářství, španělská vesnice).

Marta Borská, kostelnice
Přitahuje mě zajímavá práce plná napětí, akce, objevování pořád dalších a dalších zajímavostí, a to vše v teple domova s knížkou v ruce.

DaZ