Pro děti: Biblický zvěřinec – Jelen

Český bratr 5/2013.

Přece nebudu pít vodu z louže!

Bylo po dešti, na lesní cestě jsme se vyhýbali loužím. V blátě za námi zůstávaly stopy. Ale nebyly to jen stopy naše. Před námi už tudy prošel někdo jiný. Čí jsou ty stopy? Ptá se Anežka. Byl to jelen. Sledujeme, kam šel.

Mám žízeň, ozvala se Anežka. Nic na pití jsme s sebou nevzali. Musíš to vydržet. Třeba najdeme studánku. Studánku? Jak ji najdeme? Zkusíme jít po stopách. Jelen určitě ví, kde najít vodu. Zná to tady. Našli jsme vodu, stopy nás k ní přivedly. Byla dobrá, chladná, tekla ze studánky a tvořila malé jezírko.

Zvířata vědí, co je pro ně dobré. Přece nebude jelen pít vodu z louže na cestě, když může doběhnout ke studni.

Já bych taky nepila vodu z louže, říká Anežka. Anežko, víš, že v Bibli je píseň člověka, který si připadal jako jelen?

Jako jelen? Diví se Anežka. To měl parohy? Připadal si jako jelen, který nutně potřebuje pít čerstvou vodu. Měl žízeň. Byl z něčeho smutný, možná byl nemocný, lidé ho neměli rádi, smáli se mu, byl sám… A věděl, že by mu mohl pomoci Pán Bůh. A tak se začal modlit. Modlil se písní, zpíval o jelenovi. Zpíval: Pane Bože, potřebuji Tě jako jelen potřebuje čistou, čerstvou vodu. Nechci žádnou špinavou vodu z louže, nechci, aby mě někdo utěšoval, to mi nepomůže… Potřebuji Tebe, Pane Bože. Pomoz mi, osvěž mě.

A Pán Bůh mu pomohl? Zajímá se Anežka. Pomohl mu tak, že už se necítil sám. Věděl, že Pán Bůh je s ním, že o něm ví. Jako bys byla někde sama, ale věděla, že doma na tebe čekají rodiče, starají se, aby se ti nic nestalo.

Jelen v Bibli

Jelen je se svým parožím nepřehlédnutelný. Rychle běhá, troubí, v době říje velmi hlasitě. Je symbolem síly. Jelení maso je podle starozákonních předpisů považováno za čisté, může se jíst. O jelenech a laních se píše v poetických textech, například v Písni písní. Vlastnosti jelena a laně jsou přirovnávány k vlastnostem lidí, vedle silného a rychlého jelena je laň obrazem života, lehkosti a také ostýchavosti.

Doporučujeme: Drobné knížky modliteb dětí Děti píší Bohu

„Milý pane bože, děkuju ti, že si nám dal nebe a zvířata a moře. Děkuju ti i za tvoje nový stvoření jako sou počítače. Co dalšího chystáš? Přeju ti krásný vánoce.“ Ludva (9 let)

Heller, David. Milý Pane Bože, v co věřili dinosauři? Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 2004. 142 s. 99 Kč

Heller, David. Milý Pane Bože, přijď v sobotu na snídani! Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 2005. 104 s. 89 Kč.

Lenka Ridzoňová