Den pro Kubu v Olomouci

Český bratr 5/2013.

Má kubánská společnost naději na změnu? S připomínkou naší komunistické minulosti a kubánské současnosti jsme se na to pokoušeli najít odpověď během happeningu Českobratrské církve evangelické pro Kubu v Olomouci.

Večer věnovaný Kubě začal v podvečer ekumenickou bohoslužbou v katedrále sv. Václava, kterou vedli římskokatolický arcibiskup Jan Graubner a synodní senior ČCE Joel Ruml za účasti široké ekumeny. Kromě kázání a společného zpěvu jsme byli během bohoslužby s Kubou spojeni i přímluvnými modlitbami, během nichž byly zapáleny svíčky.

Po bohoslužbách se vydal od katedrály do evangelického kostela průvod na podporu Damas de Blanco – Dam v bílém – pravidelně protestně pochodující skupiny matek, manželek, dcer a sester vězněných kubánských disidentů, které jsou oblečeny v bílém – symbolu čistoty. Účastníci nesli bílé balónky a deštníky a měli přišpendleny bílé stužky.

Večer pokračoval v kostele přípitkem Cuba libre (Svobodná Kuba, což je rum s colou a limetkou) a uvítacími fanfárami v podání žáků Konzervatoře Evangelické akademie Olomouc. Přítomné pozdravil představitel města a večer pokračoval promítáním fotografií a vyprávěním synodního seniora Joela Rumla a tlumočnice Anny Kárníkové o jejich listopadové cestě na Kubu. Jednotlivé programové bloky oddělovalo vystoupení muzikantů z konzervatoře. Po komponovaném programu následovala možnost prohlédnout si výstavu fotografií z Kuby a neformální rozhovory za účasti kubánské novinářky a disidentky Lamasiel Gutierrez Romerové. Několik otázek položila vzácnému hostu Šárka Schmarczová.

DaZ