Představujeme projekt „Pečuj doma“

Český bratr 9/2013.

Diakonie ČCE zahájila v létě provoz bezplatné telefonické poradny v rámci rozsáhlého projektu na podporu rodinných pečujících – Pečuj doma. Projekt, jenž je v českém prostředí ojedinělý, probíhá dlouhodobě od ledna letošního roku (pod oficiálním názvem Pomáháme pečovat). Jeho cílem je komplexně podpořit laické rodinné pečovatele, kteří se starají zejména o seniory, prostřednictvím propojených informačních, poradenských a vzdělávacích činností.

Nejeden z nás se ocitl v životě v situaci, na kterou nebyl dost připraven: nemoc či stárnutí rodičů, prarodičů… Jak se postarat o příbuzného, který je nyní doma z nemocnice, a my musíme do práce? Tyto a podobné otazníky  nejnovější vzdělávací projekt Diakonie ČCE řeší.

Podle ředitele Diakonie ČCE, Davida Šourka je u nás domácí pečování rozšířeno více, než bychom čekali: „V ČR je podle neoficiálních údajů 200 000 lidí pečujících dlouhodobě a dalších 200 000 pečujících krátkodobě. K poskytování dobré péče potřebují přirozeně i sami pečující podporu, kterou se jim snažíme jako velká organizace s celostátní působností nabídnout.“

Pro nejširší veřejnost byl v červenci spuštěn nový webový portál www.pecujdoma.cz, který nabízí aktuální informace, rady a návody pro pečování a ošetřování. Uživatelé tu mají možnost využít elektronické poradenství či se inspirovat zdejší moderovanou diskusí, stahovat si konkrétní návody, vzory smluv, postupy pro sociálně-právní úkony a podobně. V nabídce jsou rovněž pokyny pro začínající pečovatele, tedy výčet stěžejních kroků a úkonů pro ty, kdo se rozhodli postarat se o své blízké v domácím prostředí a jsou začátečníky.

Dále Diakonie zprovoznila bezplatnou poradenskou linku 800 915 915, kde jsou pečovatelům k dispozici zkušení odborníci, a to v pracovních dnech od 9 do 17 hodin.

Během letošního podzimu vyjdou také tři příručky – Rady ošetřovatelské, Rady sociálně právní a Rady pro komunikaci, včetně DVD s 15 instruktážními videy pro domácí pečování.

V návaznosti na kurzy uskutečněné v prvém pololetí je do konce roku 2013 připravena další série kurzů pro veřejnost, které se budou konat v Břeclavi, Valašském Meziříčí, Jablonci nad Nisou, Pardubicích, Brně a v Praze. Kurzy představí účastníkům sociálně-právní a psychologické minimum, potřebné základy ošetřovatelství i praktický nácvik stěžejní domácí péče. „Je potěšující vidět, že se vzdělávání účastní i mladí lidé, například dívky, které mají zkušenost ze zahraničí jako au pair  a chtějí dále o někoho pečovat, ať už ve vlastní rodině, nebo třeba v blízkém okolí,“ říká manažerka projektu Olga Mutlová.

Projekt je financován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím OP LZZ (Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost) a státního rozpočtu ČR.

Pavel Hanych