Barevné korálky pod jednou střechou aneb Kemp mládeže ve Strmilově

Český bratr 9/2013.

Ahoj, vezmi si jeden korálek. Který? Jaký chceš, která barva se ti líbí.
Dobré ráno, vezmi si jeden korálek…
Blíží se osmá hodina ranní, jídelna strmilovské základní školy se plní. U vchodu stojí farářka Hanka Ducho, v ruce drží misku dřevěných korálků a každému přicházejícímu nabízí.
Už jsme skoro všichni, Hanka se ujímá slova, ranní pobožnost začíná. Zpíváme, přitom mezi mládeží koluje dlouhý provázek, každý navlékne svůj korálek, vzniká dlouhý pestrý řetěz.
Tak nějak jsme se sešli. Každý trochu jiný, jinak velký, starý, barevný, veselý, uzavřený…  Ale spojeni – místně pod střechou strmilovské školy, lidsky pouty přátelství (třeba právě ve Strmilově navazovaných nebo obnovovaných), ale ještě nějak jinak – pojí nás společná víra, nebo spíš společný Pán Bůh.
Pod jednou střechou. Tak se jmenuje letos už třetí ročník kempu evangelické mládeže ve Strmilově.

A jak vypadá jeden den na kempu? Dopoledne a odpoledne se konají kurzy – každý z účastníků navštěvuje jeden z kurzů celý týden. Kurzy jsou čtyři: design (zvl. práce s fotografiemi v počítači), divadlo (zvládání textu, hlasu, těla, mimiky…), kurz biblicko-tematický (biblické příběhy o pomoci; odpoledne kurz první pomoci) a LARP. Co je to LARP? Doslova Live Action Role Play, k tomu jako vysvětlení jedna věta z anotace vedoucích této dílny: „V larpu lze prožít oblíbené příběhy či sny naživo, na vlastní kůži.“ Účastníci myslím opravdu prožívali vše dost naživo a líbilo se jim to.
Mezi obědem a svačinou je každý den na vybranou z několika programů (muzicírování, bubny, vaření, sportování, rukodílna, hra cvrčci…).
Po večeři se nejde hned spát, ještě nás čeká třeba povídání o cestě po Austrálii na kole, o dobrovolnictví v Etiopii nebo večer se synodním seniorem a kurátorkou. A večerní pobožnost.

V sobotu celodenní výlet a v neděli končíme společnými bohoslužbami ve strmilovském kostele.
Zázemí poskytuje tamní základní škola, využívá se taky zahrada sousední školy mateřské (zde je taky velký stan, kde můžete do pozdní noci pobýt v čajovně), některé programy se odehrávají v místním kině a v kostele, obědy nám vaří kuchařky ve školní jídelně.

Sešli jsme se pod jednou střechou a o to, aby pod tou střechou všechno fungovalo, se postaral organizátor kempu, totiž o. s. SEM (Sdružení evangelické mládeže) spolu s ČCE (konkrétně COM – Celocírkevní odbor mládeže). Za těmi zkratkami se skrývají konkrétní lidé, které na kempu poznáte mj. podle vysílačky za pasem.
A kdo jste ve Strmilově nebyli, přijeďte napřesrok!

Lenka Ridzoňová