Otázka ne tělo: Jaký dopravní prostředek byste chtěli zkusit řídit?

Český bratr 10/2013.

Ladislav Beneš, vysokoškolský učitel
Mám trochu neskromné přání: Jumbo Jet. Protože tolik adrenalinu, kolik asi poskytuje řízení tramvaje či autobusu v Praze, myslím nepotřebuji.

Štěpán Brodský, farář a motojezdec
Velkou zaoceánskou loď nebo obrovské letadlo (raději nákladní). U obojího mne láká ten neskutečný prostor, ve kterém se mohou pohybovat i skutečnost, jak malý člověk, zavřený někde v malé kabině, kolečkem nebo páčkou ovládá neskutečnou hmotu a kolos, v kreréžto symbioze dojedou spolu tím nekonečným prostorem do bezpečného cíle.

Lýdie Mamulová, farářka
Závodní auto.

Roman Mazur, farář a senior
Auto řídím, protože musím. Z čehokoli většího a rychlejšího než kolo mám ovšem respekt, protože to může třebas kvůli šoférské nedbalosti (mé nebo jiných) i zabít. Takže možná bych si jednou chtěl vyzkoušet nějaké profi-kolo, silniční nebo trekkingové.

Ewa Jelinková, farářka
Tramvaj! A nejen zkusit řídit, ale i mít řidičák. Jen tak pro sebe. Když jedu tramvají, tak ráda stojím u řidiče a dívám se mu na ruce. (Milí tramvajáci, snad vám to nevadí. Já vás při tom obdivuji!)

Petr Viking Neuman, ředitel Diakonie západ a motojezdec
Chtěl bych zkusit spíše než řídit, tak kormidlovat plachetnici. Tedy dopravní prostředek, u kterého se víc než na vlastní fyzickou sílu (i té je k plachtění třeba) musíš spoléhat na vítr, týmovou souhru a Něho, aby vše dobře dopadlo na cestách bez patníků. Myslím, že to musí být obrovský zážitek pro všechny smysly i duši. Zvlášť v době, kdy nás během běžné jízdy autem chrání kupa airbagů, milion pasivních i aktivních systémů, a kdy se slogan „poručme větru a dešti“ téměř přibližuje chlácholící realitě.

Jiří Ort, farář
Rozhodně bych chtěl zkusit řídit tramvaj. Mým dětským snem bylo být řidičem tramvaje.

Marek Drápal, ekolog
Amishský sázecí stroj tažený šestispřežím (viz obrázek).

DaZ