Otázka na tělo: Zajímáte se o to, kde byla vyrobena věc, kterou kupujete?

otázka1Erazim Kohák, filozof
Zajímá mě hlavně, kým byla vyrobena a jaké tam mají odbory, protože sám jsem odpracoval slušnou řádku let, tedy lét (od jara do podzimu), v různých výrobách. Velmi dobře vím, jaký je život ve fabrice, kde není silná odborová organizace.

Mirek Cejnar, správce rekreačního střediska Sola fide
Nedávno jsem byl v krámku, kde  měli spoustu pěkných a zajímavých triček. Koupil jsem to, které mělo na visačce: „Nebylo vyrobeno v Číně, ale v Jičíně“.

Ilona Mužátková, ekoložka
Ano, snažím se kupovat co nejméně „zcestovalé“ věci. Navíc mám ne vždy realitou podložený pocit, že české věci jsou kvalitnější než jiné.

Jana Škubalová, světoběžnice
Při nákupu zboží se vždycky ptám, a pokud je to možné, také dívám na jeho původ. Často také mluvím s prodejci, kteří ale jen málokdy mají informace, odkud zboží skutečně pochází. Tak třeba u růží vám řeknou, že jsou vypěstovány v Holandsku. Většina růží se přitom dnes pěstuje v Keni nebo v Etiopii, přes Holandsko prochází jen přes burzu. Výroba znečišťuje jezera a bere lidem hospodářskou půdu. Je veřejným tajemstvím, že zaměstnanci trpí nemocemi z chemických látek, které se tam používají, a dostávají jen směšnou mzdu.

Proto růže nekupuji a raději podaruji rodinu květinami ze zahrádky nebo z českých farmářských trhů.

Tomáš Vítek, farář v Horních Dubenkách
Nejlepší české sýry od Kvasničky z Polné, nejlepší mléko od Chadima z Nové Vsi, nejlepší chleba a koláč od Kolmana ze Zahrádek, nejlepší uzeniny od Vojtů z Počátek, nejlepší hovězí od Chadima z Dubenek a nejsvátečnější pivo od Kozlíčka taky z Dubenek. Ovšem rajčata a brambory klidně z Holandska, sůl maldonskou, olej z Toskánska. A pak auto z Jižní Koreje a trenky z Bangladéše.

Drahomíra Dušková Havlíčková, farářka na rodičovské dovolené
Zajímám se o to. Mám bratry zemědělce, takže se snažím kupovat jen české potraviny, je-li to možné. Máslo například kupuji výhradně české a jsem ochotna jít kvůli tomu i do jiného obchodu a hodně mě naštve, když se nechám napálit. Obecně radši podpořím české výrobce, nejlépe regionální nebo fair trade.

Jan Hamr, technik
Ano, určitě se zajímám. Svědčí to totiž o kvalitě, propracovanosti a použitých materiálech, je-li to originální výrobek, nebo pouze pokus o originál. Všeobecně je přece známo, že někteří východní výrobci kopírují i složitější zařízení, ještě nedokonalé – jak se říká – nevychytané, třeba i s výrobními vadami. Ovšem v době, kdy se hledá co možná nejlevnější pracovní síla, nám nezbývá než vzít takovýto trend i od renomovaných značek na vědomí.

Anna Jelínková, lektorka
Ne vždy, ale zajímám. Ráda podpořím české výrobce.

Eliška Baťová, hudebnice
Při nákupu rozlišuji, jaký význam a hodnotu pro mne která věc má. A to i filozoficky: Čím má pro mne cenu se hlouběji zabývat. Je tedy zboží, které zkoumám do hloubky, a je i zboží, které kupuji naprosto bez přemýšlení. Nicméně se v této oblasti považuji za zákazníka „neodpovědného“, svou odpovědnost vztahuji k jiným věcem.