Vánoční dárky v krabicích od bot

krabice (4)(ČB 2/2014) Půl druhého tisíce krabic s vánočními dárky dostaly děti z chudých rodin či sociálně vyloučených lokalit v ČR. Vánoční překvapení zabalené do krabic od bot pro ně připravily také děti – z různých míst naší země, s pomocí rodičů nebo učitelů. Na věci se podílely sbory, školy, občanská sdružení nebo mateřská centra. Třetí ročník projektu „Krabice od bot aneb Děti darují dětem“ proběhl pod záštitou ČCE a Diakonie ČCE a přinesl záblesk radosti i do míst, kde se jí moc nedostává.

„Obstarej si prázdnou krabici od bot, rozmysli si, pro koho bude určena, naplň ji hezkými věcmi, které by i tebe potěšily, a zabalenou ji odnes na některé ze sběrných míst. Tvoji krabici dostane chudé dítě a určitě mu udělá velkou radost. Možná nedostane žádné jiné dárky…“ Tak znělo doporučení pro děti, které měly chuť se k darování připojit. Krabice se pak shromažďovaly na sedmi sběrných místech napříč republikou, odkud je organizátoři před vánocemi dopravili dětem do lokalit, předem konzultovaných s odbornými sociálními pracovníky. Dárky z Prahy tak cestovaly do severních Čech, jiné byly distribuovány přímo v místě sběru, například na Berounsku, Strakonicku, Královéhradecku nebo na Vsetínsku. Organizátoři napočítali téměř 1500 krabic.

krabice (3)A pak už se nadělovalo: během vánočních besídek, klubových setkání, v azylových domech nebo v kostele při bohoslužbách. Všechny dárky našly své dětské adresáty a přinesly radost.
„Byli jsme promrzlí, byli jsme unaveni, ale zároveň šťastni z toho, že se nám podařilo navázat s dětmi komunikaci, hrát si s nimi a zažít s nimi vánoce. Uprostřed chudoby a vyloučení si rozdávat dárky. Věřit v to, že se stanou odkazem, že přinesou naději. Ježíš se ostatně narodil právě mezi ty nejchudší,“ vzpomíná Magdaléna Živná, jedna z dobrovolnic, která několik dnů před vánocemi zorganizovala dětský den v Předlicích na Ústecku.

krabice (6)„Děti, jež krabice připravují, taková akce učí myslet sociálně – že jinde na světě jsou děti, které si také rády hrají, ale přitom jsou mnohem chudší než ony, a že jim mohou pomoci,“ uvažuje hlavní organizátor farář Mikuláš Vymětal. „Děti obdarované zase zakusí, že někde na světě, třeba i nedaleko, jsou jiné děti, které na ně myslí. To je důležité zvláště v době rostoucího napětí ve společnosti vůči některým skupinám obyvatel,“ dodává.

Pavel Hanych

Více informací o projektu, fotografie a zajímavosti najdete na www.krabiceodbot.cz