Pro děti: Biblický zvěřinec – Mravenec

mravenec-m(ČB 3/2014) Znáš ten vtip, jak přijdou za slonem dva mravenci a chtějí s ním bojovat? Slon odpoví: to není fér. Vy jste dva na jednoho.

Anežko, víš ale jakou mají mravenci sílu?
Myslíš, že by přeprali slona?
To ne, ale možná jsou chytřejší. V Bibli se píše, že jsou to mudrci.
Mudrci? Mudrci byli třeba ti, kdo přišli do Betléma k narozenému Ježíši.
Mudrc je někdo moudrý. Ví něco, co třeba nevědí všichni. Něco, co si sám nevymyslel. A nejen to ví, ale bere to vážně. Třeba ti mudrci, kteří přišli do Betléma. Viděli hvězdu jako znamení, zkoumali, co znamená, pochopili to a vydali se na cestu.
A v čem je mudrc mravenec?
Mravenec je malý, sám toho moc nezmůže. Ale nějak pozná, že se má už v létě postarat, aby měl v zimě co jíst. Pozná to a podle toho se zařídí. Běhá, shání potravu, ukládá zásoby. Mraveniště je vlastně velké město se spoustou ulic, chodeb, tunelů, komůrek, úkrytů a skladů. Celá stavba je promyšlena do detailů. Taky je mraveniště dobře nasměrováno; pozvolnějším svahem otočené na jih ke slunci a teplu. A větší část mraveniště není vidět, je skryta pod zemí.
V mraveništi funguje velká mravenčí rodina. Je tam přesně rozděleno, kdo má jaký úkol. Královna, dělnice, samci. Mravenci jsou schopni se mezi sebou dobře dorozumívat. Mluví na sebe vůněmi. Feromony. Když jeden mravenec najde někde potravu, nese ji do mraveniště nejkratší cestou.
Jak pozná nejkratší cestu?
Podle slunce. A nechává za sebou cestičku, která voní dalším mravencům, ti potravu najdou a postupně ji do mraveniště odnosí. Prostě jsou mravenci mudrci.
mravenec-m
Ale stejně jsou mravenci mrňaví. A nevyhráli by nad slonem.
Náhodou, Anežko, kdybys zvážila všechny mravence na světě a všechny lidi na světě, bylo by to asi stejně.

Mravenci v Bibli:
V Bibli se o mravencích píše v knize Přísloví. Jsou vzorem píle a moudrosti. Má se od nich poučit lenoch, kterému se nechce vstávat do práce. (Přísloví 6 a 30)

Lenka Ridzoňová, kresby Jana Turecká

Doporučujeme:
Pod článkem o zvířatech doporučujeme nějakou knížku, časopis nebo CD pro děti. Většinou je to bez souvislosti s článkem. Tentokrát je to kniha Cesty dětí do staletí aneb jak Běla a Kuba poznávali naši historii Kateřiny Schwabikové a Barbory Botkové. Děti se v knize díky časostroji ocitnou v dávných dobách, dostanou se do obyčejných i neobyčejných situací. Navštíví přemyslovské hradiště, středověký dům, vidí pod ruku lékaři, knězi i astrologovi 16. století, jsou pozvány na zámek nebo k jízdě prvním vlakem. A jestli nevíte, jak vypadalo lapátko na blechy nebo drbátko pod paruku, tak to v knize najdete taky.