Diakonie vyhlašuje další ročník postní sbírky pro Etiopii

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

(ČB 3/2014) Šanci začít s malou živností a postavit se na vlastní nohy dostanou etiopské ženy letos již šestým rokem díky postní sbírce Diakonie ČCE. Podpořené ženy samoživitelky tak budou moci svým dětem i sirotkům zajistit pravidelnou stravu a posílat je do školy. Další ročník postní sbírky, z jejíhož výtěžku bylo dosud podpořeno téměř 200 rodin na hranici přežití, bude letos probíhat od 5. března do 17. dubna.

Práce, důstojnost a naděje
V Etiopii žije 29 milionů lidí pod hranicí chudoby – za méně než 25 korun na den. OLYMPUS DIGITAL CAMERAVelmi rozšířený virus HIV zanechává mnoho rodin neúplných a žijící rodiče jsou kvůli AIDS často velmi zesláblí. Řada mužů zahynula během etiopsko-eritrejské války, a zůstaly tak rodiny bez opory a finančních příjmů. Na HIV/AIDS často umírají oba rodiče, o sirotky se pak většinou starají jejich tety, babičky či jiní příbuzní. Středisko humanitární a rozvojové pomoci Diakonie ČCE již šestým rokem dává možnost dlouhodobé obživy těmto rodinám. „Díky projektu máme co jíst. Ale to není všechno. Důležité je, že mám práci. Mám zpět svou důstojnost a neztrácím naději,“ říká Zerthun Wube, jedna z podpořených žen.

Jak jsou prostředky sbírky využity?
Z podpory 6000 korun pro jednu ženu jde první tisícovka na školení v rozvoji jejích podnikatelských dovedností. Zbytek je využit jako investice do rozvoje živnosti. Většinou se jedná o chov ovcí a koz, provozování kavárny nebo pekárny na chleba, prodej ovoce, zeleniny a drobného zboží na trhu.

Přispějte nebo udělejte radost dárkem
Zvažte prosím, zda je ve vašich možnostech se ke sbírce připojit s vědomím toho, že i nepatrný příspěvek může pomoci. Své příspěvky můžete zasílat na transparentní účet veřejné sbírky, číslo účtu 2100 53 4439/2010, variabilní symbol 103. Na tentýž účel můžete přispět také zakoupením drobného „Dárku, který zahřeje“ na dárcovském portálu Diakonie (www.mnoho-tvari-pomoci.cz/hrp).

IMG_3518Středisko humanitární a rozvojové pomoci dlouhodobě situaci v Etiopii sleduje. Na konci roku 2013 projekt navštívila již třetí skupina členů ČCE v rámci cesty do Etiopie zvané solidární dovolená. V kontaktu se všemi podpořenými ženami byla také dobrovolnice střediska, která v Etiopii půl roku pracovala. Příběhy podpořených žen si můžete přečíst na www.hrp.diakonie.cz.

hrp/ph