Noc kostelů v Břeclavi – Kostel zavřen pouze zdánlivě!

sbor 011 (2)(ČB7+8/2014) Program u nás probíhal od 17 do 20 hodin. Do 19 hodin měla veřejnost příležitost prohlédnout si horní a dolní sál kostela i další místnosti, které sbor využívá pro výuku dětí, setkání seniorklubu apod. Od 19 do 20 hodin se v kostele konal koncert vážné hudby, kde zazněla díla J. S. Bacha, R. Schumanna, C. Debussyho, G. Faurého a dalších významných skladatelů. Za klavír se posadila naše kurátorka, zkušená hudebnice Dita Bartolšicová, a na příčnou flétnu ji doprovodil její kolega Bohumil Kutnohorský.

Účast na prohlídce kostela odpovídala poklidnému tempu, které v Břeclavi vládne – jen kousíček chyběl do biblického čísla plnosti: místo sedmi šest! První pár návštěvníků byl nejvíce udiven tím, že kostel je stále využíván, neboť rodinná tradice praví, že už je dlouho zavřen. Druhý pár, který jsme neprozřetelně zavedli na sborem nevyužívanou „kruchtu“ kostela, nás upozornil, že bychom tam měli stírat prach.

O něco větší úspěch měl koncert, ale i u něj zel sál spíše prázdnotou – ti kdo přišli, byli ovšem odměněni krásným zážitkem. A potěšilo nás, že na koncertu s námi seděl i břeclavský starosta s manželkou.
sbor 002
I přes nevelkou účast bychom rádi v pořádání Noci kostelů pokračovali, protože jsme vděčni za každého návštěvníka, který projeví zájem prohlédnout si prostory našeho kostela a zajímá se o život církve a o křesťanství. Pevně věříme, že když uspořádáme brigádu s prachovkami, zahrajeme na cimbál a na kostel instalujeme plachtu s nápisem „Kostel uzavřen pouze zdánlivě“, bude příští ročník Noci kostelů ještě úspěšnější!

Jan Zámečník