Otázka na tělo: Vyplnila se vám někdy silná předtucha?

otázka1 předtuchaSamuel Hejzlar ml., farář v Dobříši
Ne. Předtucha nikoli; naopak se mi několikrát vyplnilo to, co bych nikdy nečekal a jsem za to velice vděčný.

Gabriela Fraňková Malinová, redaktorka
Můj otec vyprávěl, že jeho matka věděla předem, že přinese špatnou známku, ještě než přišel ze školy. Já jsem měla předtuchu, že si syn přivede pejska z útulku, když mi k Mikuláši věnoval pejska perníkového s nápisem PF 2012. A skutečně na Štědrý den nás seznámil s novou psí slečnou.

Samuel Hejzlar st., farář v důchodu
Při maturitě z ruštiny jsem nebyl vůbec připraven a říkal si – alespoň toho M. Gorkého kdybych dostal… Šel jsem na WC, kde jsem si toto téma v rychlosti přečetl a skutečně si je pak i vylosoval. Profesor se mi posléze omlouval, že mi musí dát stejně za tři, neboť moje písemná práce byl propadák…

Martin Balcar, vedoucí kampaní Amnesty International
Naposledy tuhle v sobotu v Ďolíčku, kde Bohemka vyhrála nad Slávií 2:0. My všichni klokani jsme tušili, že to tentokrát vyjde.

Jana Slámová, někdejší ředitelka škol Evangelické akademie
Ano, i když si nejsem jistá, zda nemám osobité chápání, co to ta předtucha je. Jsem zvyklá si v duchu probírat různé situace a jejich možný vývoj.  Už několikrát jsem na základě předtuchy zareagovala a bylo to dobře. Nedal mi ji do mysli sám Duch svatý?

Šárka Grauová, lingvistka
Nevím, jestli bych to nazvala předtuchou, ale několikrát v životě se mi stalo, že jsem ve spánku obdržela informaci o dějích, které probíhaly třeba i na opačné polokouli. Přestože to zdánlivě byl sen, po probuzení jsem věděla, že se podle toho musím zařídit. Jednou jsem takto zničehonic odletěla za starou přítelkyní do Spojených států. Krátce po mém návratu do Prahy jí byla diagnostikována rakovina slinivky a zanedlouho zemřela.

Emílie Ouzká, farářka v Klášteře nad Dědinou
Nikdy jsem neměla silnou předtuchu konkrétního charakteru. Jen nejasná tušení, zato čehosi velmi významného…

Dana Rotkovská, farářka v Libčicích
Nevyplnila. Možná proto, že nejsem dosti vnímavá, ale svoje očekávání či obavy za předtuchy nepovažuji a ani je nechci tak vnímat.

Iva Benešová, bývalá tisková mluvčí
Netvrdím, že cosi jako předtucha neexistuje. Některou předtuchu asi lze vysvětlit mechanicky – zvířata jsou nervózní před bouřkou, zemětřesením apod. U silných vztahů a citlivých jedinců vzájemné napojení může existovat. Existenciální obava nebo úzkost může být založena na reálném, ale samozřejmě i nereálném podkladě… Na vaši otázku tedy odpovídám ne. Ale s pocitem „déjá vu“, tedy opakem předtuchy, jsem se, jako mnoho lidí, setkala. „Vyšší vědomí o událostech“, jak píše C. G. Jung, asi existuje, já se ale s různým úspěchem snažím respektovat Boží tajemství.

Ilona Mužátková, lektorka
Nic podobného bych asi říci nedokázala. Občas mi zpětně docházejí příčiny některých jevů a jindy zase žasnu nad důsledky. Někdy silně cítím, že něco zanedbávám a že se to jinde nastřádá. Jindy se o někoho silně bojím a často mnoho věcí nepochopím, ale vyplněné předtuchy, to není můj obor.

Wiera Jelínková, farářka v Ratiboři
Předtucha? Mam pocit, že jo. A to nejedenkrát. Avšak vnímám to víc jako intuici nežli jistou předpověď. Mojí největší předtuchou od dětství zatím je, že úspěch budu mít jenom silně důvěřujíc Ježíši Kristu. A to On způsobí, že se vyplní zaslíbení z listu Židům: „Věřit Bohu znamená spolehnout se na to, v co doufáme, a být si jist tím, co nevidíme.“ (Žid 11,1)

DaZ, kresba Petra Fischerová