Pro děti: Biblický zvěřinec – Hovada Boží

hovadabozi-jm(ČB 12/2014)  Anežko, rychle, musíme jít. Ať to stihneme! Anežka nerada spěchá. Ale teď to stojí za to. Jde se nakupovat. A ne jen tak obyčejně, jako vždycky. Jde se nakupovat na vánoce! Už má rozmyšleno, co by chtěla. Pro tatínka a pro babičku…

Unavené se vrátily domů. Anežka si v pokoji vykládá na postel nakoupené dárky. V pokoji mají od začátku adventu postaven betlém. Stáj, v ní je Marie s Josefem, dívají se na miminko v jeslích. V pozadí je vůl a osel a vedle Marie dvě ovečky. Ke stáji míří spousta dalších postav. Anežka ráda staví tenhle starý betlém, který měla už její prababička. Každá postava a zvíře má svoje místo. Ovečky, pes, králové na velbloudech. A selka s husou v nůši na zádech. Každý rok udělá Anežka nově nad betlém vánoční hvězdu.
Teď si prohlíží betlém a v uších jí zní píseň, kterou si doma pouštějí. Jmenuje se Hovada Boží. Zpívá ji Jablkoň. Je to písnička mnohem mladší než betlém po prababičce. Možná tenkrát vůbec byly věci jinak. Jak by asi udělali betlém dneska.

Znáte tu píseň? Refrén se opakuje s malými změnami. Na začátku se zpívá „Padesát dva týdnů zbývá do vánoc…“ A dál? „Kampak všichni spěcháme, kampak všichni jdem? Jdem tam, kde svítí hvězda, tam kde svítí hvězda nad hypermarketem. Vlček, vůl i telátko, kozička i prasátko, myška, tygřík, opička, zajíček i slepička, koníček a oslík, kravička i mopslík a všechna ta hovada Boží si prohlížejí zboží…“
To by byl hezký betlém s tolika zvířaty, říká si Anežka. To bych mohla zkusit vyrobit. Ale – vždyť taková zvířata vedle sebe – to by se sežrala!
Zkus to, Anežko. Koupím ti karton, kreslit umíš. A seznam zvířat nám poradí třeba prorok Izajáš.
hovadabozi-jm

On psal o zvířatech?
Psal. Psal o tom, že spolu klidně bude třeba vlk s beránkem a levhart s kůzletem. A právě to se často z Bible čte o vánocích. Protože narození Pána Ježíše je začátek něčeho nového. Už sem na zem přišlo trochu Božího království.

Božího království?
To se budou mít rádi i ti, kdo se teď nemůžou vystát. Podívej na ten betlém. Jak se tam sešli spolu obyčejní chudí pastýři s bohatými králi na velbloudech. Izajáš to popisuje podobně, jako to zpívají v té písničce. (Oni to stejně asi vzali z Bible.) Podívej se do 11. kapitoly Izajášova proroctví.

Dali se do práce. Celá rodina kolem stolu, papíry, nůžky, pastelky, lepidlo. Encyklopedie zvířat a Izajášův návod. Vlk, beránek, levhart, kůzle. A taky třeba medvědice, bazilišek a zmije. A jeden člověk. Kojenec, který si hraje nad dírou zmije.
Toho chci udělat já, hlásí se Anežka.
Nad zvířecím betlémem bude ta stejná hvězda. Zdá se, že kreslení a stříhání všechny baví. Mají čas, do vánoc jsou ještě dva týdny. Nemusejí spěchat.

Zkuste taky vyrobit netradiční betlém.
Ten svět, kam se Ježíš narodil, se vlastně někdy docela podobá takové zmijí díře. Vánoce to trochu mění.

Lenka Ridzoňová

Doporučujeme:
Tentokrát v souvislosti s textem: CD Hovada Boží od kapely Jablkoň.
A ještě něco: O knihách Josteina Gaardera už jsme tu psali. Tentokrát doporučujeme knihu Kouzelný kalendář. Nebo její audio verzi z dílny Marka Ebena. Je to napínavý příběh putování malé Elisabeth z Norska. Každý den se k ní přidá někdo další (andělé, ovečky, pastýři) a za 24 dní cesty prostorem i časem dojde do Betléma právě ve chvíli narození Ježíše.