Koncert Marty Kubišové pro Citadelu

DSC_0268(ČB 12/2014) V kulturním zařízení v zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí se dne 22. října 2014 konal další z dobročinných koncertů ve prospěch Diakonie ČCE – hospic Citadela. Program zahájila dlouholetá pořadatelka koncertů pro Citadelu paní Ruth Kopecká. Po krátkém vyprávění o tom, jak se podařilo paní Kubišovou pro valašskomeziříčský koncert získat, o vstřícnosti naprosté většiny oslovených firem, po informaci o bazárku šperků a úspěšné dražbě zajímavého prstenu, který věnovala zase paní Kubišová, předali nejštědřejší donátoři a partneři své příspěvky do rukou ředitelky Citadely paní Othové.

DSC_0263A pak přišlo to nejočekávanější. Do sálu pozvolna vstoupila „zlatá“ šedesátá léta, vedená známým hlubokým sametovým hlasem s klavírním doprovodem Karla Štolby… doba, kdy se zpěváci populární hudby – bigbítu oblékali a upravovali tak, aby byli krásní, texty písní byly zhudebněnými smysluplnými verši, jejichž melodie jsou dodnes známé, hezké, nadčasové. Nejméně polovina posluchačů v sále si připomínala svá teenagerská léta, a Kubisova_2014-10-22když člověk zavřel oči, měl před nimi tehdejší pěveckou hvězdu v moderní minisukni, s krásnými dlouhými tmavými vlasy, netající se vlastními názory. Hlas léty nabyl větší hloubky a drsnosti, a když člověk oči opět otevřel, nebyl překvapen, že vidí stále krásnou dámu příjemně skromně vystupující. Hodinový recitál složený z nejznámějších hitů Marty Kubišové uběhl neuvěřitelně rychle, lidé by dokázali pozorně sedět a naslouchat mnohem déle, přičemž připomenutí vlastně všeho, co jsme od mládí zažili, bylo pozitivní, přátelské, ale bez nostalgie a zbytečného sentimentu.

Mne však provází ještě jeden nový a neodbytný dojem – na prahu druhého desetiletí své existence Citadela, obětavě budovaná svými pracovníky za pomoci dobročinnosti známých podniků a umělců, vyrostla do takové výše, že příští známé osobnosti budou třeba o možnost vystoupení na tomto nepřehlédnutelném místě soupeřit.

V souladu se svým posláním se stala Citadela již neodmyslitelnou součástí našeho kraje, pevností, kde mnoho z jejích obyvatel najde v potřebný čas útočiště a pomoc.

Olga Novotná