Biblické postavičky

Marnotratný syn (5)(ČB 4/2015) S biblickými postavičkami jsem se setkala poprvé na semináři pro učitele NŠ v Pardubicích. Byla to láska na druhý pohled. Na první pohled mi vadilo, že nemají obličej nebo že se nedají koupit. Biblické postavičky si totiž musíte na speciálním kurzu sami vyrobit.

Moje rozpaky se postupně vytrácely. S postavičkou v ruce jsem zjišťovala, že chybějící výraz obličeje mohu vyjádřit formováním celého jejího těla: smutek skloněnou tváří, přikrytou dlaněmi, radost naopak hlavou směřovanou vzhůru s roztaženýma rukama. Definitivně si mě postavičky získaly, když nám vedoucí workshopu Rut Kučerová, která je průkopnicí práce s biblickými postavičkami v naší církvi, dala úkol: postav svoji postavičku mezi ostatní. Do scény, v jejímž středu stál Ježíš. Kde stojí tvoje postavička? Kde stojíš ty vůči Ježíši? To byla otázka, kterou mi nikdo předtím nepoložil. Otázka, kterou jsem si nepoložila ani já sama. Stojím v zástupu reptajících, jsem mezi jeho učedníky, klečím mu u nohou nebo se tajně dotýkám jeho pláště? Rozechvěle umisťuji svoji postavičku. Jako bych teď opravdu byla v Ježíšově přítomnosti.

bohoslužby pro malé a velké 6.11.2011 010

Tohle postavičky umí. Vtáhnout člověka do příběhu, vcítit se do tehdejší situace. Biblický příběh ožívá. Nezáleží na tom, jestli jej slyšíte poprvé, nebo je vám tak známý, že jste si mysleli, že už vás ničím nepřekvapí.

Nejde však jen o dojem z příběhu, o zachycení emoce. Práce s postavičkami směruje naši pozornost přímo k biblickému textu. Nutí nás číst příběh pečlivě. Obzvlášť příběhy, které dobře známe nebo které jsou v Bibli ve více variantách a které máme tendenci číst jen letmo.

dsc_0126

Historie
Biblické postavičky vznikly v 60. letech 20. století ve Švýcarsku. Původně vznikaly pro potřeby domácích betlémů. Výroba postaviček byla postupně zdokonalována a jejich použití se rozšířilo i do vyprávění jiných než vánočních příběhů. Do České republiky se dostaly na přelomu tisíciletí prostřednictvím Českého katolického biblického díla (ČKBD), které má jako jediný subjekt u nás k výrobě postaviček licenci. Lektorka  Marie Klašková vás povede výrobou postavičky krok za krokem a také ukáže, jak s nimi pracovat. V současné době je postavičky možno vyrobit na kurzech pořádaných ČKBD v různých farnostech a sborech.

dsc_0155

Výroba
Vyrobit jednu postavičku trvá cca 1 a půl dne. Účastník kurzu dostane do ruky základní kostru, která je vyrobena v chráněné dílně ve Švýcarsku z drátu obaleného speciálním provazem. Postavička má olověné nožičky, které jí dodávají stabilitu. Kostru je třeba postupně omotávat různými textiliemi, umělým rounem vycpat tělo. Nohy, ruce a obličej se potahují počesaným silonem v barvě kůže. Mužským i ženským postavičkám se šijí šaty z látek odpovídajících tehdejším vzorům (tedy žádné kostičky, květy a puntíky). Hlavička se vybrušuje ze zvláštního typu polystyrénu opatřeného tvrdnoucí vrstvou. Po zaschnutí (přes noc) se na hlavu nalepí vlasy. Práci zvládne ten, kdo umí vzít do ruky jehlu a nit. Zapotřebí je i trpělivost a ochota podrobit se pravidlům, která se k šití postaviček vážou.

S postavičkami v nedělní škole
Po postavičkách sáhnu ráda v příběhu, kde je více postav, které by se mohly plést, nebo tam, kde chci zdůraznit rozdíl velkého smutku a radosti (Noemi jako trpká Mara vs. Noemi držící v náručí vnoučka Obéda). Postavičky pomohou uchopit i složité věci: neplodná stará Sára/Alžběta/Chana se zoufale prázdnýma rukama, mladičká Marie (vyjádříme ženskou postavičkou bez šátku na hlavě) divící se andělově zvěsti. Jsou také dobrým pomocníkem, když vyprávíme známý příběh. Třeba ten vánoční. Děti, které jej slyší poprvé, napjatě poslouchají a sledují rozrůstající se scénu. Starší děti mohou pomáhat s postupným stavěním postaviček, nejstarší mohou s Biblí v ruce radit, jak se má scéna vyvíjet dál.

nemilosrdný služebník (12)

Můžete pracovat i naopak: Děti přijdou ke scéně již hotové a hádají, který biblický příběh vyjadřuje. O který verš konkrétně jde? Zde je velmi cenná aktivní práce dětí s Biblí. Po přečtení příběhu mohou společně utvořit závěrečnou scénu. Můžete také dětem přidělit jednotlivé postavy z příběhu a nechat je vyprávět, jak tato osoba vnímá danou situaci ze svého úhlu pohledu. Tam se může odrazit i jejich vlastní životní zkušenost (strach, radost, odmítnutí, pochybnosti…). Podaří-li se děti příběhem nadchnout a zažijí-li tak při čtení Bible napětí, může vzniknout jedinečné propojení: Bible je kniha, která promlouvá do mého života.

Práce s postavičkami není zdaleka jen pro nedělní školu. Osvědčena je také při pastoraci seniorů, může ozvláštnit setkání střední generace. Hodí se pro rodinné bohoslužby i sborové pobyty. Postavičky můžou doplnit výzdobu kostela o svátcích. A zaujmou i publikum necírkevní. Využíváme je při Noci kostelů nebo v mateřském centru.

nemilosrdný služebník (10)Více se o postavičkách dočtete na webu ČKBD. Tam se také dovíte, kde si postavičky vyrobit nebo jak objednat kurz u vás ve sboru. Práce s biblickými postavičkami je vyložena i v knize Tvořivá práce s biblickými postavičkami autorky Anneliese Hechtové, kterou u ČKBD můžete objednat.

Daniela Bednaříková