Medaile vděčnosti pro sestru Boženu Jelínkovou

(ČB 6/2015) Celoživotní služba druhým

V neděli 3. května jsme měli v pardubickém sboru slavnost. Při bohoslužbách předával člen synodní rady Pavel Stolař Medaili vděčnosti sestře Boženě Jelínkové jako vyjádření poděkování a vděčnosti za její dlouholetou práci v křesťanské službě ve sboru v Pardubicích i za službu celé církvi.   Sestra Božena Jelínková pochází ze Semonic, z velkého hospodářství. Absolvovala hospodyňskou školu ve Stěžerách, stala se kuchařkou a pracovala jako vedoucí kuchyně ve školních jídelnách. A o prázdninách se věnovala službě církvi. V letech 1960 až 1987, plných 27 let, vařila a byla hlavní kuchařkou v Horském domově v Herlíkovicích. V této době měl provoz v Herlíkovicích na starosti farář Jiří Svatoň se svou manželkou Hanou. To se v Herlíkovicích ještě hospodařilo, chovali se koně, krávy, slepice, krmilo se prase, pěstovalo se obilí, brambory, jahody, kosila se tráva a sušilo seno na horských loukách. Ve vedení hospodářství se vystřídali Medkovi, Hurtovi a Kiellarovi. V kuchyni se využívalo vlastní mléko, stloukalo se máslo a vyráběl tvaroh. To znamenalo být již od pěti hodin ráno na nohou a pracovat až do pozdních večerních hodin, aby se stačilo připravit výborné domácí jídlo pro strávníky, svačiny pro brigádníky, péct buchty a borůvkové koláče, dělat dobrůtky pro děti, vařit džemy a kompoty. Celá rodina Jelínkových jezdila do Herlíkovic velmi ráda, protože církev tam o prázdninách žila.

Svoje obdarování uplatnila sestra Jelínková také ve svém sboru v Pardubicích. Byli jsme rádi, že máme mezi sebou profesionální kuchařku, kterou vaření velmi baví. Připravovala výborné obědy při sborových dnech, na pastorálkách i obědy s moučníkem pro staré a osamělé členy sboru. Sloužila ve sboru i jinak – šila záclony, závěsy a potahy, pomáhala při brigádách na faře, zkrátka dělala, co bylo potřeba.

Manželé Jelínkovi byli také zakladateli a organizátory podzimních pobytů pro seniory v Chotěboři, které pořádal Chrudimský seniorát. Jako hlavní kuchařka zde sestra Jelínková působila patnáct sezón. Při práci v kuchyni kolem sebe dovedla šířit radostnou atmosféru a se svými pomocníky z řad mládeže, studentů i ostatních měla úžasnou trpělivost.

Sestra Božena Jelínková oslavila 14. dubna své 88. narozeniny. Jsme vděčni Pánu Bohu, že jí dává zdraví, dobrou mysl a energii do života. Celý svůj život věnovala službě pro druhé. Přejeme jí, aby ji Pán Bůh opatroval a provázel i v dalších dnech jejího života.

Hana Capoušková, kurátorka pardubického sboru