Otázka na tělo: Jak vám pomáhá modlitba při nemoci?

otázka(ČB 7-8/2015)   Gabriela Horáková, vojenská kaplanka
Zatím mě nepostihla opravdová nemoc. Za to jsem vděčná. Rýmy, kašle, zánět v krku, něco bolí… to ano, ale to není těžká nemoc. Při těchto provozních chorůbkách děkuju, že můžu ležet a odpočívat. Jsem vděčna za péči a pomoc druhých. Prosím, abych nebyla protivná, abych měla trpělivost, abych nabrala sílu.

Pavol Bargár, doktorand na ETF
Modlitba mi dáva nádej, že žiadna nemoc – či už ide o vážnejšie alebo menej závažné choroby, ktoré postihujú mňa či mojich blízkych, alebo o najrozličnejšie neduhy, ktorými trpí Božie stvorenie – nemá posledné slovo, ale že raz bude s definitívnou platnosťou vyliečená.

Ester Kopecká, redaktorka zdravotnického časopisu
Při lehčí nemoci nepociťuji potřebu takovou nemoc v modlitbách zmiňovat. Když se jedná o nemoc vážnější, ať už mou, či někoho blízkého, hledám v modlitbě především útěchu a naději. Obvykle ale neprosím o uzdravení, ale aby to dopadlo tak, jak to bude nejlepší – nikdy totiž nemohu vědět, jestli je tím nejlepšímprávě uzdravení. Možná to zní zvláštně, ale taková je moje zkušenost.

Eva Jelinková, farářka
Při nemoci (mé či navštíveného při pastoraci) mi pomáhají žalmy. Vlastní modlitba tehdy často nejde přes ústa. V žalmech nejen že najdu podobný příběh, ale často najdu i ten svůj, najdu sebe. Najednou už nejsem v nemoci sama. Někdo mi rozumí a říká to, co v tu chvíli já nedokážu. Pomáhá také to, že i v Bibli jsou modlitby plné rozhořčení a otázek.

Vojtěch Hrouda, nemocniční kaplan
Řekl bych, že modlitba není duchovní mast, duchovní farmakum nebo duchovní skalpel. Přesto je při nemoci důležitá; jako poděkování za zdraví či uzdravení a prosba o zdraví či uzdravení. Jako posílení, povzbuzení a utišení našeho skleslého ducha Duchem Božím. Při vážné nemoci, když poblíž vás ‚zavane‘ dech smrti, snad není nic důležitějšího než dech života. Dost nesnadno se hledají slova pro to, co to znamená a co se tím míní. Já sám tuto moc modlitby – přesněji toto osobní a intimní otevření pro Boží moc cestou modlitby – spíše tuším a hledám než suverénně používám.

Petra Fischerová, malířka
Moderní doba a modlitba za zdraví? Naprostá chiméra. Buďto si lehnout do peřin a vypotit se, nebo navštívit čekárnu praktického lékaře, tam nachytat další viry a bacily a pak si to hasit se zásobou léků domů v představě, že to všechno dle návodu do sebe nastrkáme, necháme působit a z lože povstaneme jako noví a zdraví lidé. Za takové nesmysly se může dnes modlit tak jedině šaman, obývající oblast bez jakékoli známky civilizačního doteku. Ještě si dovolím citovat paleontologa D. Dixona: Člověka zahubí medicína. Díky léčení v nás přežívá čím dál více neduhů, poruch a vad, které by se v přírodním výběru nevyskytovaly.

DaZ, foto Marcel Rozhoň