Klára Smolíková: H.U.S. (Hus úplně světovej)

hus obalka(ČB 9/2015) Patnácté století bylo dobou velkých zvratů a ustavičných politických a společenských pohybů. Přiblížit dětským čtenářům složitý středověk a postavu Jana Husa se rozhodla zkušená autorka Klára Smolíková, známá především nejmenším čtenářům, na příběhu gymnazisty Petra a jeho spolužačky Magdy.

Autorku od studií zajímá popularizace a věnuje se multikulturální a estetické výchově. Kniha s názvem H.U.S. (Hus úplně světovej), kterou můžeme číst také jako pandán k jiné autorčině publikaci, Husité, je určena čtenářům mezi třinácti a čtrnácti lety. Ve stejném věku se nacházejí i oba protagonisté příběhu. Petr, který se přistěhoval nedávno z Prahy do jihočeské vesnice s poněkud morbidním jménem Hroby a tak trochu záhadná spolužačka Magda. Chlapec se cítí stále Pražákem, mezi spolužáky příliš nezakotvil a dostává za úkol napsat referát o Janu Husovi. Do práce se mu příliš nechce, Hus ho v podstatě nezajímá a navíc je patrné, že učitelka se nespokojí jen tak s nějakým kompilátem, staženým z internetu. A tak je nucen se pustit v Husových stopách a na nich ho doprovází evangelička Magda. Také díky ní Petr postupně pro sebe objevuje betlémského kazatele a nalézá řadu stránek jeho osobnosti, které jsou mu stále víc a víc blízké, dokonce oslovují i jeho otce, nebojácného novináře.

hus obalkaAutorka se ve svém žánru pohybuje suverénně, s jistotou, a knížka tvoří kompaktní celek, je čtivá, obsahuje spoustu informací, zábavná, nechybí jí napětí, řazení do menších kapitol jí prospívá. Ačkoliv rozumím autorčině záměru dostat do textu informace, které si předsevzala,A myslím, že eliminace vstupů různých postav, které Petr s Magdou při své cestě potkávají a padají do děje trochu jako deus ex machina a vykládají knižní moudra, by knížce rozhodně prospěla. Postavy jsou místy směšné a dialogy občas šustí papírem. Stejně tak tu a tam poněkud přemoudřelá dikce čtrnáctileté Magdy…

Autorka se nicméně snažila zábavnou formou přiblížit o Husovi zajímavé skutečnosti, a to se jí daří. Ilustrace Lukáše Fibricha jí v tom vkusně pomáhají a věřme, že publikace si své čtenáře najde. Cenné jsou závěrečné vysvětlivky odborného poradce Richarda Vlasáka, které přinášejí potřebná historická fakta pro poznání Husova života a celkové ukotvení do dobových reálií.
Kniha Kláry Smolíkové nejen že děti zábavnou formou seznamuje s velkou postavou českého reformátora, ale také je nevtíravě učí nebát se stát si na svém názoru. A to není málo.

Iva Benešová

Smolíková, Klára: H.U.S. (Hus úplně světovej)
Kalich 2015, 206 s., ISBN: 978-80-7017-218-6