Bienále pro Diakonii

 09(ČB 11/2015) Před deseti lety se v pražském dejvickém sboru poprvé konalo Bienále pro Diakonii. Byl to tehdy poměrně živelný nápad uspořádat prodejní výstavu obrazů a z výtěžku podpořit partnerské středisko Diakonie ČCE ve Stodůlkách, resp. právě budovaný stacionář. Na samotnou výstavu pak navazovaly koncerty, přednášky, autorská čtení aj.

Nachomýtl jsem se k tomu a zažil úžasné propojení lidí z velkého sboru, kteří se vlastně na začátku až tak moc neznali, a také oživení a prohloubení zájmu o práci Diakonie ČCE. Z hlavy se mi do značné míry vytratily mnohé problémy, zádrhele, napětí, kterých bylo také hodně, ale pamatuji si víc radost z podařeného, z dělání něčeho užitečného, ze sblížení. Dejvický sbor pořádal pak ještě další dva ročníky a před dvěma lety od něj štafetu převzalo Brno II.

S brněnským bienále už jsme nebyl tak podrobně seznámen, ale to, že se dobrovolníci z Blahoslavova domu i dalších brněnských sborů a seniorátní mládeže pouštějí do dalšího maratónu příprav, sledu akcí končících dávno za prostředkem noci, snad svědčí o tom, že tohle zvláštní propojení obrazů, hudby, lidí a společné práce, která něčemu konkrétnímu pomůže, zafungovalo.

Název Bienále pro Diakonii měl v sobě od začátku zakódováno přání dělat další ročník, ale vlastně nemůžu úplně uvěřit, že je letos už pátý a že celá věc běží stále stejně „nadšenecky“.

Od 11. do 15. listopadu 2015 bude Blahoslavův dům v Brně plný obrazů, grafik, fotografií a soch. Výstavu doplňují koncerty Ukulele Orchestra jako Brno, Symfonického orchestru Sokola Brno I, Noční optiky, cimbálové muziky Púlčík, ale také kávová seance, košt vín, autorské čtení básníka Víta Slívy a dobročinná aukce. A všechno uzavřou bohoslužby!

Výtěžek je určen na nákup vybavení Chráněného bydlení v Nosislavi. Sašo, Lenko, Anežko a vy všichni, díky!

Chráněné bydlení v Nosislavi
Členové nosislavského evangelického sboru se nechtěli smířit s tím, že jejich starší sousedé a také sestry a bratři mizí ve vzdálených domovech důchodců či umírají kdesi v LDN. Proto se pod záštitou Diakonie Brno pustili do stavění Chráněného bydlení pro seniory a osoby se zdravotním postižením. Sbor věnoval k stavbě svůj pozemek a spolu s brněnským střediskem začal připravovat projekt a shánět finanční prostředky.

IMG_20150811_095805Dnes je vše zkolaudováno a vybaveno základním nábytkem. První obyvatelé by se mohli nastěhovat v lednu 2016. Včera jsem procházel postaveným domem. Z prvního patra je výhled na Pálavu. Dospět do vysněného cíle nešlo zdaleka tak snadno, jak jsem si původně představoval. Plány, jednání na úřadech, v církvi, se sousedy, tvorba projektu, shánění peněz. Bienále pro Diakonii, Šachy pro Diakonii, diakonické víno. Hádky, bezesné noci. Položení základního kamene, výběrová řízení, radost z drobných kroků, dárců, povzbudivých slov. Celocírkevní sbírka.

Pomalu začíná další fáze, vlastně mnohem podstatnější. Čím bude dům naplněn? Co se v něm odehraje za příběhy? Zúročení neskutečně velké energie řady lidí – těch kolem projektu, stavby, z Diakonie, ale také těch, kdo svou konkrétní podporou pomáhali snít. S ředitelem brněnské Diakonie Janem Soběslavským si navzájem nadáváme, kdo koho do toho navezl a připravil o čtyři roky života, které by bývaly byly určitě mnohem klidnější, a také si říkáme, že už nikdy nic stavět nebudeme. Člověk naštěstí na začátku neví… Na druhou stranu někde uvnitř tušíme, že jsme o hodně bohatší – také o přemýšlení, kde a jak je a byl s námi Pán Bůh. A hlasitě prosíme, aby byl dál. Protože teď jde ještě o víc.

Na spolufinancování projektu se podařilo shromáždit zatím skoro tři miliony korun. Děkujeme! Půl milionu nám ale stále chybí. Poslední velká akce, kterou se prostředky pokoušíme získat, se uskuteční od 11. do 15. listopadu 2015 v prostorách Blahoslavova domu v Brně. Bude to V. Bienále pro Diakonii, prodejní výstava obrazů, ale také sled koncertů a další akcí. Například košt.

VáNoční optika
Kdesi se vzal nápad, jestli by v adventu a o Vánocích nebylo možné poslouchat ještě něco jiného než Bachovo oratorium a Vánoce ve zlaté Praze od Karla Gotta… Samozřejmě že na výběr je toho víc a obě jmenované volby nejsou špatné. Ale…

 Noční optika nahrála osm adventních, vánočních a postních písní v úpravách Jakuba Dvořáčka a Miroslava Noska. Jazzovou a zároveň specificky pro Noční optiku znějící podobu tak dostaly písně z Evangelického zpěvníku (1979) jako Zvedněte, brány, svrchků svých, Vítej nám hoste přemilý, Aj růže rozvila se, Čas radosti, veselosti a další.

 Možná se nejedná o navození atmosféry, která už voní purpurou, ale podle mě se Optika velmi hodí do vícerozměrového adventu, kde už něco kvasí radostí; na kohosi se netrpělivě čeká; kdosi tu byl a hodně toho změnil; s kýmsi se jde potkat nebo minout v hladových, nemocných a uprchlících – a vlastně je to pořád ten Jeden stejný.

 Kompaktní disk je benefiční, Noční optika tvořila a hrála bez nároku na pozemskou odměnu a veškerý zisk z prodeje jde ve prospěch Diakonie ČCE, resp. nosislavského chráněného bydlení. Objednat si jej můžete za 200,- Kč na cedecko@diakonie.cz

Ondřej Macek

Více se můžete dozvědět na http://bienaleprodiakonii.cz/ a http://nosislav.diakonie.cz/