Už se to peče, už se to vaří

zpěvník(ČB 11/2015) Snad stačilo napsat jen „O novém Evangelickém zpěvníku“, ale to by bylo suché, bez šťávy. A já už se tak těším a rád bych, abyste ten „NEZ“, neboli nový Evangelický zpěvník, vyhlíželi se mnou. Zvu vás do kuchyně. (Otázka pro celou církev: Znáte nějakého kantora, který o muzice užívá ten obraz, že musí mít také „šmak a vůni, pak to jinak chutná“?)

Už se to peče, už se to vaří…
Možná tomu nebudete věřit: „Pracovní komise synodní rady pro přípravu nového evangelického zpěvníku“ se schází už 11 let. Zjednodušeně zvaná zpěvníková komise se tento měsíc sejde již po dvaapadesáté. A v téhle „kuchyni“ je nás osm. Složení týmu se během času lehce proměňovalo, ale pracujeme bez ustání. Jeden šéfkuchař, jeden provozní, jiní jsou kuchtíky a pomocnými silami, máme také mnohé dodavatele surovin z blízka i dáli; všichni dohromady skládáme jídelníček, připravujeme menu, rozhodujeme o skladbě na podnos. Všichni společně jsme na počátku vynášeli ze sklepa dobrých tradic i sklízeli čerstvé plody ze zahrad současných autorů. Pečlivě jsme vybírali cizokrajné lahůdky, loupali cibuli pro založení základu, mísili, hnětli, vařili, pekli, smažili i dochucovali na závěr. Někdy to vykvasilo, jindy jsme si i prsty spálili. Mnoho, přemnoho barev a chutí jsme měli za tu dobu na stole. Stále myslíme na krmi pro celou naši církev, ono totiž každému chutná trochu něco jiného. Zatímco někdo chce zásadně pouze „hotovky“, jiný nerad rozinky, někdo by to celé víc osladil, další zase naopak opepřil… No, však to možná znáte, taková pestrá je ta naše církev.

varhanySestry a bratří, stále mluvím o zpěvníku, o té sbírce pokladů zpěvem vyjádřené víry našich otců a matek, i víry nás samotných. Zpěvník chceme pro kostel i domov, pro zpívání společné i soukromé, pro zpívání či čtení v neděli i ve všední čas. Co všechno v něm bude? Předkrm, hlavní chod i moučník zároveň? Nějaký ten klasický talíř, na který jsme zvyklí každou neděli, a zároveň bude možné ochutnat i drobné jednohubky s jemnou nezvyklou náplní. Zdá se to obtížné, ale kuchařský zpěvníkový tým pracuje, až se (z některých) kouří. V tento čas jsou ingredience vybrány. Rozuměj tomu tak, že na jídelním lístku zpěvníku je 860 položek  Už asi nelze přidávat.

Teď nastává další etapa práce – rozhodnout, v jaké formě budeme servírovat. Než hostina začne, jsou vedle kuchařů potřeba i další profese. Možná jsou to servírky a číšníci nebo lahůdkářky a cukrářky – protože to, co se servíruje, musí také dobře vypadat. A tak nastupují do služby korektorky textů i notových zápisů, počítačoví grafici, co pracují v desetinách milimetrů, sazeči a tiskaři, ale taky – překvapivě pro mnohé – právníci. To aby hotové dílo jednou nezhořklo. Jistě jde o duchovní výživu, ale musí to být také libé pro oko, hezké (a voňavé).

Padne zpěvník do ruky? Nebude moc tlustý? A budou zároveň písmena dostatečně veliká? Atd. atd. I ta nejlepší Magdalena Dobromila má představu a plán, chce, aby všem chutnalo. A také mnohé hospodyně zažily překvapení, když pečlivě připravený a hýčkaný bochníček vytáhly z trouby – a ejhle…!

Přátelé, jsme teď ve fázi, kdy se snažíme co nejpoctivěji vymazat a vysypat formu. To abychom co možná omezili chyby v přípravě a vše se na konci dobře vyklopilo, aby kůrka moc nepopraskala, aby vrchní cop vánočky nespadl. Hotové to ještě není, ale už cítíte tu vůni? Já prostě chtěl, aby se vám při čtení tohoto článku a při myšlence na nový zpěvník sbíhaly sliny!

zpěvUždibovat a ochutnávat dovoleno…
 Ano, všechno, co zde píšu, je pozvání, nabídka. – Několik minulých let jsme mohli na stránkách tohoto časopisu číst dlouhý seriál celocírkevního kantora o písních a autorech. Klidně otevřete starší čísla. – Každé zasedání synodu dostává průběžnou zprávu o práci v komisi. – Většina členů Zpěvníkové komise přijímala pozvání do sborů, na pastorálky, na presbyterní konference či různé kurzy a tam práci na zpěvníku představovali. – Připravili jsme a synod nám schválil webovou adresu, kde je možné nahlížet do pracovních verzí chystaných písní podle budoucí osnovy nového zpěvníku. Kdokoli tedy může na počítači otevřít adresu „novyzpevnik.evangnet.cz“ a tam uždibovat a ochutnávat.

Setkání Zpěvníkové komise se zástupci ze seniorátů
Již počtvrté se v sobotu 28. listopadu v Praze, Jungmannově 9 o desáté hodině sejdou členové Zpěvníkové komise se zástupci vyslanými seniorátními výbory. Letošní program je následující: – Opět chceme informovat o aktuálním stavu práce na NEZ a o stanoviscích komise k otázkám přicházejícím z církve, – představíme práci na textových úpravách, korekturách a opakujících se problémech v zápisech písní, – seznámíme přítomné s chystanými žalmy pro recitaci a jejich užití při bohoslužbách, – dozvíme se od odborníka o východiscích pro tisk zpěvníku, o tom, co je v tiskové grafice možné a nutné, – zrekapitulujeme, co je zachováno z dosavadního „pokladu církve“, a pochopitelně se naučíme i něco nového, – rádi vyslechneme podněty, poznatky i otázky, které přináší praxe na sborech.

Zveme vás. Ochutnávat nový zpěvník bude každý, kdo přijede. Dobrou chuť. (Pozemské občerstvení v polední přestávce dostane jen ten, kdo se nám předem včas přihlásí.)

Za „zpevnik@evangnet.netOndřej Titěra