Zpívejte a tvořte

OLYMPUS DIGITAL CAMERA(ČB 12/2015) Advent, Vánoce a zpěv patří k sobě. V Evangelickém zpěvníku jsou adventní a vánoční písně mezi čísly 259 a 307. Další najdeme v Dodatku, ve Svítá nebo ve zpěvníku Haleluja amen. Zpívat můžeme i doma s dětmi. Třeba jednu vánoční píseň v době adventu vícekrát a než přijdou Vánoce, umíme ji zpaměti. Vždy po několika dnech přidáme další sloku a podle ní vyrobíme kousek vánočního obrazu nebo betléma.

Píseň Luďka Rejchrta Když se Pán Ježíš narodil má v Evangelickém zpěvníku číslo 306. První sloku Když se Pán Ježíš narodil, noc hluboká byla… zpíváme první den, první večer. Začneme tvořit scénu. Vezmeme tmavý papír, máme před sebou noc. Na tmavé obloze se objeví jen jedna zvláštní hvězda. Z barevného papíru nebo staniolu, třpytek, nakreslená prstovými barvami… Celý obraz nemusí být z papíru, ale třeba z tmavé látky, ubrusu nebo šátku. Po vytvoření první části obrazu se pomodlíme a sloku ještě jednou zazpíváme.

Ve druhé sloce přidáme chlév a jesle. Můžeme použít slámu, seno, kukuřičné šustí, větvičky, špejle. Stavět můžeme i z dřevěných kostek nebo Lega či Dupla.

betlemVe třetí sloce přibudou pastýři a ovečky, použít můžeme vlnu nebo plyšová zvířata.

Ve čtvrté sloce se zpívá o spícím Herodesově dvoře. Na obraz přidáme zavřený dům, zatemněná okna nebo okenice; nepřístupný palác. Kolem je zeď nebo plot, třeba z kamenů. Můžeme mluvit o tom, že zavřené nebývají jen domy, ale do tmy se můžeme uvěznit sami třeba když někoho nemáme rádi, nechceme se podělit, nechceme odpustit.

V páté sloce přidáme k jeslím zabalené dárky. Každý z rodiny může připravit tajně dárek sám a nadepsat, pro koho je. Dárky se dávaly už o těch prvních Vánocích.

Šestou sloku můžeme zpívat o Vánocích, do jeslí vložit miminko, při zpěvu se držet za ruce a být rodinou u jeslí. Prosit za své blízké, sousedy, přátele, za naše město, zemi. Prosit o pokoj a mír pro nás i pro celý svět. Jestli u jeslí čekají zabalené dárky, je čas se do nich podívat. Stejně tak je čas rozbalit dárky pod stromečkem.

Lenka Ridzoňová