Zvonky dobré zprávy v Evropském parlamentu

IMG_4299(ČB 12/2015) Hudební soubor Zvonky dobré zprávy, vedený dirigentkou a farářkou Wierou Jelinek, přijal pozvání poslance Evropského parlamentu pana Tomáše Zdechovského na studijní cestu do Štrasburku, sídla Evropského parlamentu. Jejím cílem byla především návštěva Parlamentu, beseda s poslancem a samozřejmě i vystoupení souboru.

Startovali jsme v časných ranních hodinách v Kateřinicích, do Štrasburku jsme dorazili v podvečer. Následovalo ubytování v hotelu a slavnostní večeře s europoslancem Tomášem Zdechovským a jeho týmem. Hosté z Kateřinic v čele se starostou panem Vojtěchem Zubíčkem předali malé dárky, charakteristické pro tuto valašskou obec, jež loni zvítězila v soutěži „Vesnice roku“. O dobrou náladu se postaral pan Martin Žabčík, místostarosta Ratiboře, se svou harmonikou.

V den státního svátku ČR 28. října jsme navštívili Evropský parlament. Pan poslanec Zdechovský s námi hovořil o své práci a o roli Evropského parlamentu. Měli jsme také jedinečnou možnost zažít proces rozhodování v EU přímo z jednacího sálu. Součástí návštěvy byl také oběd v parlamentní restauraci. V odpoledních hodinách se ve venkovních prostorách Parlamentu uskutečnil koncert souboru Zvonky Dobré zprávy a vzbudil velkou pozornost posluchačů. Žádný z nich totiž ještě podobné vystoupení neviděl a neslyšel a ani netušil, že něco takového existuje. Koncert začal Ódou na radost a skončil českou státní hymnou, která dojala zejména české posluchače. Zbytek odpoledne a večer jsme prožili v historickém centru města, kde jsme obdivovali hrázděné domy, Rohanský zámek a zejména nádhernou gotickou katedrálu Notre-Dame de Strasbourg, která je dominantou města.

2015.10.28_Zvonky Dobre Zpravy - Evropsky Parlament v Starsburku

Poslední den jsme odjeli do oblasti vinných sklepů a stezek Riquewihr, kde jsme se zúčastnili komentované návštěvy rodinného vinného sklepu Schoenheitz a ochutnávky vín. Krásné počasí umocnilo náš zážitek z pohledu na sluncem ozářené okolní kopce, které hýřily pestrými barvami podzimu. Po obědě ve městě Colmar, které je zajímavé tím, že na jednom z kruhových objezdů stojí zmenšená socha Svobody, jakou mají v New Yorku, jsme se vydali na zpáteční cestu. Cesta byla dlouhá, ale zkracovalo ji opět vystoupení Martina Žabčíka s jeho harmonikou a zpěvem, ke kterému se připojili všichni účastníci. V časných ranních hodinách následujícího dne jsme byli opět doma v Kateřinicích. Naše cesta byla požehnaná a plná zážitků. Děkujeme panu poslanci Zdechovskému, jeho asistentce Lence Rejtharové a především našemu Pánu, který nás cestou provázel a ochraňoval.

Růžena Hříbková