Otázka na tělo: Čím se řídíte při výběru vánočních dárků?

otázka2(ČB 12/2015)
Olga Richterová, lingvistka a aktivistka
Čím dál tím víc se řídím tím, kam mé peníze při koupi dárku půjdou. Přednost mají dárky vyrobené lidmi, které osobně znám nebo chci jejich činnost podpořit. Tohle kritérium vedle fairtradové čokolády nebo kozy pro afghánskou rodinu splňuje třeba CD spřátelených muzikantů nebo šperk či sukně od vybraných prodejců z Fleru, 
knížka z malého nakladatelství nebo nějaký jiný artefakt, kde většinu ceny neschramstne přeprodávající. Druhé kritérium je, aby to nebyl krám, ale dárek, který se buď hodí, nebo jde darovat dál.

Dan Petříček, vojenský kaplan na misi v Afghánistánu
Vzhledem k tomu, že na mě hlavní tíha výběru vánočních dárků neleží, hledám především dárek symbolický, který může potěšit nebo je praktický pro konkrétního člověka.

Marta Sedláčková, farářka na rodičovské dovolené
Když o tom přemýšlím, mám zřejmě už několik let jistý stereotyp – dětem vybírám něco, co potřebují, něco, co chtějí, něco na čtení a něco na sebe. Rodičům kupujeme předplatné do divadla. Švagrům dávám něco k jídlu, sestrám něco na sebe, synovcům a neteři hračky, knížky nebo oblečení. Manželovi udělaly v posledních letech radost hodiny kytary (něco co chtěl) a kniha Jak přežít ve službách církve (něco co potřeboval). Snažím se, aby dárky byly pěkné, české, ekologické, nehromadily se zbytečně. A aby to byly spíš dárky než dary.

Miloš F. Pechar, branický varhaník
Řídím se momentální inspirací, příliš nad tím nepřemýšlím. Třeba když mě něco „cvrnkne do nosu“. Snažím se, aby dárek potěšil obdarovaného a mně samotnému se líbil.

Roman Mazur, farář
Nejprve rozpočtem. V dřívějších chudších časech naší rodiny bylo pořizování dárků omezeno finančním limitem dosti striktně, dneska už méně, ale přece. Pak tím, že již v průběhu roku se snažím více či méně nenápadně dostat z rodinných příslušníků, co by si přáli nebo co by se jim hodilo. Sám totiž nejsem žádný velký dárkový kreativec. Vlastně proto nakupuji dětem jen menší pozornosti, větší dárky pořizuje manželka, dárková odbornice.

Lia Valková, synodní kurátorka
Ty, jimž dáváme vánoční dárky, zpravidla dobře známe – jejich povahu, záliby, přání, vkus. To je pro mne vodítko při výběru dárku.

DaZ