Česko navštívil prezident německé Diakonie

Diakonie_logo(ČB 1/2016) Pan Ulrich Lilie, Prezident Diakonie Deutschland, poctil svou návštěvou Diakonii ČCE. Prezident organizace, která v Německu zaměstnává téměř půl milionu lidí, navštívil Prahu a prohlédl si také střediska Diakonie v Litoměřicích a Krabčicích. Zbyl čas i na rozhovory k aktuálním společenským tématům či plánování další spolupráce těchto dvou sesterských organizací.

Ulrich Lilie se v sobotu v Praze zúčastnil zasedání synodu Českobratrské církve evangelické. Večerní rozhovor s kolegy z české Diakonie se nesl v duchu aktuálního evropského tématu, jímž je uprchlická krize. Prezident mluvil o svých zkušenostech z Německa, kde je situace nesrovnatelně složitější. Vyzval především k přemáhání strachu a z něho plynoucích snah o jednoduchá a rychlá řešení. Jeho slova dokreslila neformální páska na jeho zápěstí s logem Diakonie a nápisem „Refugees welcome“.

V neděli prezident německé Diakonie navštívil bohoslužbu v Litoměřicích, kde si zároveň prohlédl zrekonstruované prostory místního diakonického střediska. V sousedním Terezíně pak navštívil restauraci Klobouk, která zaměstnává lidi s postižením. Kolečko návštěv zakončil velkou exkurzí v seniorském zařízení: Domově odpočinku ve stáří v Krabčicích pod památnou horou Říp.

Setkání přineslo celou řadu zajímavých rozhovorů i nových možností spolupráce.

Pavel Hanych