Deník Anne Frankové jako komiks

kniha(ČB 1/2018) Deník Anne Frankové vyšel od konce války mockrát a ve spoustě zemí. Díky zápiskům třináctileté dívky se o nacismu a holocaustu dozvědělo patrně více lidí než prostřednictvím kterékoli jiné dobové postavy.

V novém vydání leží nyní na pultech Deník Anne Frankové v podobě komiksu. Autor předlohy Ari Folman k tomu říká: „Když jsem si Annin deník znovu přečetl – jako otec dospívajících dětí – zasáhl mě a okouzlil: nešlo mi do hlavy, že se třináctiletá dívka dokázala dívat na okolní svět tak zralým, lyrickým a poetickým pohledem a své postřehy převádět do tak výstižných a přemýšlivých záznamů,

Poslechněte si článek:

překypujících soucitem i ironií.“ Deníkové záznamy převedl kreslíř David Polonsky do obrázků velmi citlivě. Anne dostává k narozeninám zápisník a rozhodne se psát si deník. Vytvoří fiktivní kamarádku Kitty a jí se svěřuje se všemi radostmi, starostmi i obavami. Komiks popisuje nejprve život dívky, kterou spolužáci obletují, pak se dostává k postupně se zhoršujícím podmínkám Židů obecně a komiks - ukázka (2)rodiny Frankových zvláště. Vykresleno je, jak Anne neustále porovnává vlastní nedokonalost s vzornou sestrou Margot nebo jak se zamiluje. Rodina žije v úkrytu, o kterém ví jen pár lidí, poslouchá s obavami Londýn, řeší strasti s nedostatkem jídla i hygieny, konflikty mezi osobami v úkrytu i bolení zubů. A Anne formou dopisů Kitty vše popisuje s humorem a nadsázkou. Pasáže, v nichž je sklíčená nebo zoufalá, jsou zobrazeny jako fantastické scény nebo sny. Komiksové zpracování se snaží nalézt rovnováhu mezi originálem a požadavky obrazového ztvárnění. Daří se v něm zachovat Anninu osobnost, její intelekt, humor a mimořádnou pozorovací schopnost. Poslední zápis je z 1. srpna 1944.

Anne Franková (12. 6. 1928 – únor 1945) uprchla s rodiči a starší sestrou Margot v roce 1933 z nacistického Německa do Amsterodamu. Od července 1942 se zde rodina skrývala v zadní části domu, který byl součástí otcovy firmy. Od 12. června 1942 až do prozrazení úkrytu v srpnu 1944 si Anne psala deník. Po zatčení byla rodina deportována do koncentračních táborů v Německu a Polsku, přežil jen otec. Anne zemřela v Bergen-Belsenu. Po válce Annin otec deník vydal; byl přeložen do mnoha jazyků, zdramatizován a vydán nyní jako komiks.

Daniela Ženatá

Přečtěte si také původní Deník (Triáda 2014) a životopis Anne Franková od Matthiase Heyla (Triáda 2014).

Adaptace předlohy Ari Folman, Ilustrace David Polonsky: Deník Anne Frankové. Triáda, Praha 2017.