Litoměřická Diakonie oslavila dvacetiny

Český bratr 6/2012.

Byl parný jarní den a na Mírovém náměstí v Litoměřicích se děly nevídané věci. I když bylo opravdu hodně velké vedro, lidé nosili rukavice. Pletené, háčkované, tlusté, tenké, proužkované, i puntíkaté, lyžařské, pracovní, gumové, kožené, palčáky i prsťáky. Milovník rukavic by zajásal. My z Diakonie jsme také nad každou rukavicí jásali, protože to byl další počinek do rukavicového hada. O rukavice se s námi podělilo celkem 133 lidí, přinesli 753 rukavic. Po svázání, sešití a smotávání z nich vyšel řetěz dlouhý 141,3 m. A tím s námi Litoměřičtí vytvořili rekord, který bude zapsán do České knihy rekordů.

Na náměstí nebyly 2. května k vidění jen rukavice, ale také tradiční pivo, limo a klobásy z restaurace Klobouk, k zakousnutí lákaly sladké koláčky napečené v Sociálně terapeutických dílnách v Terezíně, osvěžující nápoje dodávala Čajovna HÓRA, perníčky k nazdobení ve tvaru domečku připravili v Domově pro matky s dětmi, hádat různá řemesla jsme mohli s Agenturou podporovaného zaměstnávání, vybarvovat mandaly ve stánku Podpory bydlení, vyzkoušet modelování z hlíny ve stánku Centra denních služeb, zakoupit již hotové keramické i textilní výrobky u stánku Chráněné dílny a na stanovišti Rodinného a komunitního centra si mohl tvořivci potisknout chňapky. K tomu všemu krásně hráli a zpívali žáci ze ZUŠ.

Když skončil program na náměstí, ruku v ruce – nebo spíš rukavici v rukavici – jsme se přesunuli po Máchových schodech k Labi a pokračovali v oslavách plavbou na lodi Porta Bohemica. Plavba byla moc příjemná, hráli nám k ní Veselí lidi a všichni spolupasažéři si mohli ověřit, že na vodě ani na suchu Diakonie nehodí nikoho přes palubu.

Děkujeme všem, kteří se podíleli na úspěšných oslavách dvacetiletého výročí litoměřické Diakonie, a také všem, kteří nás přišli na náměstí podpořit a symbolicky nám podali pomocnou ruku, tedy vlastně rukavici.

Vladimíra Tomášová, Diakonie Litoměřice