Evangelický Kirchentag v Dortmundu

(ČB 7-8/2019) „Kostel přeplněn!“ To se v Evropě nestává tak často. Ale událost, při které to můžete zažít hned několikrát, je Evangelický Kirchentag (církevní den) v Německu. Je to největší shromáždění křesťanů v Německu, které trvá pět dnů, od středy večer do neděle poledne. Letos se konal ve dnech 19. až 23. června ve městě Dortmund ve Vestfálsku a zúčastnilo se jej kolem 120 tisíc lidí; mladí, starší, rodiny s dětmi, evangelíci, katolíci, nevěřící, židé, muslimové a další. Všem společné asi bylo, že se chtěli setkávat s lidmi, kterým není jedno, co se v tomto světě děje.

Poslechněte si článek:

Jak Kirchentag vznikl

První Kirchentag se konal v roce 1949, před 70 lety, v době, kdy si někteří evangelíci v Německu po válce mnohem více než předtím uvědomili, že i křesťané mají odpovědnost za to, co se v tomto světě děje. Jeden z nich, Reinold von Thadden (1891–1976), právník, který bojoval proti nacismu, se stal prvním prezidentem Kirchentagu. Ve válce ztratil tři syny, jeho sestra byla nacisty popravena. Po válce chtěl napomoci tomu, aby se evangelíci setkali a diskutovali o občanské společnosti a své odpovědnosti. Z malých začátků Kirchentagu se stálo velké hnutí, které teď pořádá velké shromáždění každý druhý rok a pokaždé v jiném městě Německa. Letos to byl už 37. setkání.

Bohoslužby a stovky dalších setkání

Kirchentag začíná ve středu večer. Všichni účastníci se shromáždí v centru města a slaví bohoslužby, poslouchají hudbu a projevy. Závěrečné nedělní bohoslužby s večeří Páně byly tentokrát dvoje – jedny na fotbalovém stadionu a druhé na louce pro rodiny ve Westfalenparku.

A mezitím byly tři dny, vyplněné asi 2 400 setkáními, slovem a hudbou, biblickou prací, diskusními fóry, happeningy, přednáškami, bohoslužbami, koncerty… Hlavním téma se nazývalo „důvěra“: bez důvěry se nedá žít, bez důvěry nemůže fungovat žádná společnost. A samozřejmě šlo o důvěru k Bohu, o víru a o cestu v důvěře k Bohu ve všech oblastech života: v církvi, v rodině, v ekologii, v politice, v mezinárodních vztazích, v dialogu mezi křesťany, židy a muslimy, v otázce menšin, v otázkách migrace a uprchlíků…

Tržiště možností
Důležitou součásti Kirchentagu je tak zvané tržiště možností. Ve veletržních halách se představují církve, diakonie, stovky různých sborů, organizací, spolků či institucí. Svůj stánek tu měla i Ekumenická rada církví (ERC) v České republice, tentokrát šlo hlavně o církevní školy.

Hostitelé

Letos se na Kirchentag vypravilo z Česka více než padesát lidí. Většinou byli hosty luterského sboru v Dortmund-Asseln. Společně jsme slavili v pátek večer bohoslužby (tak zvaný Feierabendmahl) a strávili krásný česko-německý večer s kulinářskými specialitami z Česka. Nechybělo ani pivo z Čech nebo víno z Moravy.

Důležitost osobní angažovanosti

Rád bych končil osobně. Poprvé jsem se zúčastnil Kirchentagu přesně před 50 lety, v roce 1969 ve Stuttgartu. Co mně od začátku na Kirchentagu fascinuje, je krásné společenství tolika účastníků, radost a nadšení z víry v Krista.

Kirchentag je také důležitý občanský příspěvek křesťanů pro společnost. Jako křesťané můžeme přispívat k tomu, aby na tomto světě bylo víc lásky, víc pokoje a spravedlnosti. Z toho důvody nechybí na Kirchentagu ani německý prezident ani kancléřka a další politici.

Příští Kirchentag se bude konat za dva roky, 12. – 16. května ve Frankfurtu nad Mohanem. A už potřetí bude ekumenický. Možná může společná účast různých církví ještě více pomáhat také naší, české ekumeně.

V každém případě už teď platí srdečné pozvání na Ekumenický Kirchentag ve Frankfurtu!

Gerhard Frey-Reininghaus

1 komentář u „Evangelický Kirchentag v Dortmundu“

Komentáře nejsou povoleny.