Labyrint. Scénické oratorium podle J. A. Komenského

(ČB 2/2020) V letošním roce uplyne 350 let od úmrtí Jana Amose Komenského. Aktuálnost jeho díla Labyrint světa a ráj srdce inspirovala pedagožku Jarmilu Bekovou ke zpracování scénického oratoria s názvem Labyrint.

Poslechněte si článek:

Spolu s režisérkou Hanou Mikoláškovou kladou velký důraz na to, aby byl příběh poutníka, který hledá své místo v složitém světě, srozumitelný pro všechny věkové kategorie. Hudebně scénické představení v provedení sólistů z Městského divadla Brno, symfonického orchestru a pěveckého sboru Chermon pod taktovkou dirigenta Joela Hány nabízí výjimečný kulturní zážitek.

zleva: Radek Novotný, Jarmila Beková, Daniel Rymeš

V hlavních rolích se představí Daniel Rymeš, Radek Novotný a sama autorka Jarmila Beková, na pódiu se objeví také speciální host Jan Sklenář. Moderní a vzdušné zpracování podtrhují mj. i nadčasové kostýmy výtvarníka Davida Janoška.

V první vlně se můžeme těšit celkem na čtyři březnová představení – v Brně, Olomouci, Ostravě a v Praze, ve Smetanově síni Obecního domu, kde se zároveň diváci seznámí s anketou Zlatý Ámos, která každoročně oceňuje nejoblíbenějšího učitele; vítěz pro rok 2019/2020 na začátku představení slavnostně zahájí novou tradici nazvanou „Amosova stopa“ – provede otisk své stopy do dlaždice, která bude umístěna u školy, ze které Zlatý Ámos vzejde.

Propagace v ČCE

Plakát k představením najdete na druhé straně obálky tohoto časopisu. Bude také ve sborové zásilce, která do sborů dorazí

režisérka Hana Mikolášková

začátkem února. Prosíme o vyvěšení na viditelném místě – do sborové vývěsky či na nástěnku v kostele. Připomeňme, že Hana Mikolášková je úspěšná autorka scénaře i režisérka loňských oslav stého výročí církve jak v Pardubicích, tak v Obecním domě v Praze. ČCE figuruje jako partner a podporovatel tohoto scénického oratoria.

Jednotlivá představení

8. 3. 2020, 18:00 – Brno, Sono Music Club
20. 3. 2020, 19:00 – Olomouc, výstaviště Flora, pavilon A
22. 3. 2020, 18:00 – Ostrava, aula Gong
28. 3. 2020, 16:00 – Praha, Obecní dům, Smetanova síň

Stručný děj

Poutník se vydává do světa, aby našel svoje místo. Přidají se k němu dva průvodci, Všezvěd a Mámení. Všezvěd mu hodí na hlavu uzdu, aby chodil pouze tam, kam on dovolí. Mámení mu nasadí růžové brýle, záruku, že se mu bude zdát vše dokonalé. Brýle má však nasazené špatně, vidí tedy kromě iluze i skutečnost. Poutník prochází městem, dívá se, jak žijí jeho obyvatelé. Na povrchu vše vypadá lákavě, ale vidí i trápení, intriky, lehkovážnost, pokrytectví. V ničem z toho nenachází odpověď na své otázky. Průvodci ho odvedou na hrad královny Moudrosti, u níž očekává pochopení a nalezení smyslu života. Moudrost je však odhalena jako Marnost. A poutník má pocit, že na světě nic nemá smysl. Uslyší hlas, který mu říká, aby se navrátil do svého srdce, do místa víry a naděje.

Předprodej vstupenek

https://www.ticketlive.cz/cs/event/labyrint-prehled-brezen-2020
Základní vstupné: 450 Kč
Děti do 10 let včetně: 190 Kč
Studenti: 290 Kč
Senioři nad 65 let: 290 Kč
ZTP/P: 290 Kč

Kontakt: Klára Mars, klarevitz@klarevitz, 773 689 111

1 komentář u „Labyrint. Scénické oratorium podle J. A. Komenského“

Komentáře nejsou povoleny.