Oratorium Kázání na hoře

(ČB 4/2020) Když jsem v osmdesátých letech minulého století fáral na Karvinsku, abych se vyhnul socialistické vojně, netušil jsem, že písně, které se tehdy rodily v mé mysli nadšeného mladého protestsongaře, obdivujícího Vladimíra Mertu, Dášu Voňkovou, Petra Lutku, Sváťu Karáska a další osobnosti tehdejšího undergroundu a hltajícího rockové opery jako Dialog s vesmírem od Progres II nebo Jesus Christ superstar od Andrew Lloyd Webera, vznikají jako součást kompaktního celku. Z výroků Ježíše Krista, které zaznamenal evangelista Matouš v kapitolách č. 5, 6 a 7 tak postupně vznikl útvar, který jsem nazval Oratorium Kázání na hoře.

Od té doby uběhlo v naší zemi i v mém životě mnoho malých vítězství i velkých proher a já zhudebňoval další části tohoto výjimečného textu. Přitom jsem byl profesí obchodník v IT, ve stavebnictví, učitel angličtiny, technik, žil jsem a žiju rodinným životem, mám tři děti. A nakonec jsem se vrátil k hudbě a k poezii, když mi to můj zdravotní stav vlastně přikázal, protože z toho, co umím, jsou to právě tyto činnosti, které ještě mohu dělat tak, aby to bylo zajímavé také pro někoho jiného než pro mě. Tak to zkrátka je a já jsem vděčný za to, že můžu.

provedení v Pardubicích u příležitosti 100 let ČCE

Když se oratorium natáčelo ve studiích, záleželo mi na kvalitě celkového provedení, což sebralo více hodin, příprav a dojíždění, než jsem plánoval. Stručně řečeno, prodražilo se to. A já po natočení už neměl žádné peníze na distribuci. Tak jsem vyrobil něco jako „projekt“ a podal oficiální žádost o dotaci na městský úřad v domovských Neratovicích. Jakožto zkušený „profesionální skeptik“ jsem čekal zápornou anebo vyhýbavou odpověď. Místo toho mi zatelefonovali, že mi schválili sice trochu méně, než jsem žádal, ale že už připravují smlouvu.

Kázání na hoře je díky této dotaci rozesíláno jako příloha tří křesťanských časopisů (Český bratr, Život víry, Český zápas) a dostane se tak k tisícům posluchačů.

Poděkování v podobě živého koncertu mělo patřit městu Neratovice. Původní termín 19. 4. 2020 byl z karanténních důvodů v čase koronavirové krize odvolán, ale mám naději, že se uskuteční v podzimním čase. Mé přání je, aby se tento koncert stal hudební událostí, při které se setkají společenství všech duchovních, kulturních a společenských proudů. Nadále platí, že vstup bude volný, a každý, kdo někoho přivede s sebou, dostane CD zdarma.

Marek Šlechta