Recenze: Turbulence

(ČB 9/2020) Jednotlivé povídky této útlé sbírky spojují dálkové lety, a jak čtenář postupně zjistí, také jednotliví hrdinové. V jedné povídce se postava jen mihne, aby v další se z ní stala ta ústřední. Globalizovaný svět, charakterizovaný leteckými linkami, jimiž snadno překonáme vzdálenosti mezi kontinenty, je protkán vztahy, s nimiž si mnohdy nevíme rady. Veškerá technika a moderní komunikační prostředky nám jen málo pomáhají překonat bariéry mezi kulturami, mezi generacemi i mezi nejbližšími.

Poslechněte si článek:

V povídkovém souboru nahlédneme do komplikovaného vztahu německé matky a dcery, která si chce vzít muslima. Do příběhu indického zahradníka, který je gay, ale nemůže to ve své domovině přiznat ani své rodině. Soucítíme s matkou dospělého Angličana, který se onkologicky léčí, i se známou spisovatelkou, jejíž dceři se narodí slepé dítě. Bohatému spokojenému byznysmenovi z Dakaru obrátí život naruby tragická dopravní nehoda, kapitánovi nákladního letadla zase černošská novinářka. Dvanáct postav prožívá dvanáct osobních příběhů, které se postupně dramaticky proplétají a díky tomu, že v nich hrají roli dálkové lety, nakonec obepnou pomyslně celý svět.

Propojenost povídek skrze jednotlivé postavy nutí čtenáře listovat již přečteným, aby si ujasnil, jak se hrdina choval minule, v jaké roli byl v předchozím příběhu a v jaké se nachází nyní. Jednotlivé kapitoly jsou psány svižně, děj je zaznamenán hutně, vyústění je často překvapivé. Zkrátka – napínavé čtení, které vypovídá dost o světě, o nás samotných a o naší nemotornosti ve vztazích i přes stále dokonalejší technologie.

Daniela Ženatá